لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

به اجرا درآمدن یک «حکم ناعادلانه» دیگر صادره توسط قاضی صلواتی؛ ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی، به زندان منتقل شد


ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی زندانی در ایران
ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی زندانی در ایران

با تأیید حکم هشت سال زندان ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، این حکم به مرحله اجرا در آمده و آقای نیک‌نفس به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

یک منبع مطلع درباره اجرای حکم آقای نیک‌نفس به صدای آمریکا گفت که این فعال مدنی روز دوشنبه ۶ مردادماه برای سپری کردن دوران محکومیت ۸ سال زندان در منزل شخصی خود بازداشت و روز سه‌شنبه ۷ مرداد در تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

او اوایل دی ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به ۵ سال زندان، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان، و از بابت اتهام «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم شد. این حکم سپس با ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر در تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۹ عینا تایید و به این فعال مدنی ابلاغ شد.

ساسان نیک نفس مرداد ماه سال ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. وی پس از طی مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود.

این منبع مطلع، حکم سنگین صادره برای آقای نیک‌نفس را یک «حکم ناعادلانه» خواند و گفت که در این حکم مصادیق اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «تبلیغ علیه نظام» صرفا انتشار مطالبی در اینستاگرام به نفع شاهزاده رضا پهلوی و در مخالفت و انتقاد از علیه جمهوری اسلامی ایران بوده، و مصداق اتهام «توهین به رهبری» نیز اسکناس‌نویسی، یا همان نوشتن شعار بر روی اسکناس، عنوان شده است.

این منبع همچنین گفت، آقای نیک نفس در حال حاضر از بیماری‌های دیابت و صرع رنج می‌برد و از نظر روحی و روانی شرایط مناسبی ندارد. به گفته این منبع آگاه، وکیل آقای نیک نفس امیدوار است با اعمال «ماده ۵۰۲ قانون آئین دادرسی کیفری» مبنی بر عدم تحمل حبس و یا با اعمال «قانون کاهش مجازات حبس تعزیری» در پرونده، دوران محکومیت موکلش کاهش پیدا کند.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۵ سال از حکم صادره قابل اجرا خواهد بود.

قاضی صلواتی، که توسط ایالات متحده به خاطر صدور احکام ناقض حقوق بشر تحت تحریم است، به صدور احکام زندان طولانی برای منتقدان و فعالان سیاسی مشهور است. اغلب فعالان سیاسی و حقوقی در ایران می‌گویند قاضی صلواتی به جای اجرای روند قضایی، خواسته‌های بازجویان سپاه و اطلاعات را اعمال، و متهمان را به اشد مجازات محکوم می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG