لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۲

دستگیری متهم به قتل‌های زنجیره‌ای مسلمانان در نیومکزیکو؛ مظنون مسلمان و افغانستانی است


پوستری که پلیس آلبوکرکی در ۷ اوت ۲۰۲۲ منتشر کرد و خودروی فرد مظنون را در آخرین مورد قتل نشان می‌دهد.
پوستری که پلیس آلبوکرکی در ۷ اوت ۲۰۲۲ منتشر کرد و خودروی فرد مظنون را در آخرین مورد قتل نشان می‌دهد.

یک مهاجر مسلمان افغانستانی‌الاصل به عنوان مظنون قتل‌های زنجیره‌ای مردان مسلمان در ایالت نیومکزیکو آمریکا معرفی شد.

پلیس نیومکزیکو اعلام کرد که کارآگاهان پلیس و همچنین نیروهای پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، موفق شدند محمد سید ۵۱ ساله، متهم به قتل چهار مرد مسلمان، را دستگیر کنند. این قتل‌ها جامعه مسلمانان بزرگترین شهر نیومکزیکو را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده بود.

پلیس از چند روز پیش تمهیدات امنیتی را در نزدیکی مسجدهای شهر آلبوکرکی افزایش داده بود.

بیانیه پلیس آلبوکرکی می‌گوید که ماموران روز دوشنبه محمد سید، یکی از افراد جامعه مهاجران مسلمان این شهر، را در یک خودرو دستگیر کردند. به باور کارآگاهان این خودرو در آخرین فقره قتل مورد استفاده قرار گرفته بود. در بازرسی خانه متهم نیز شواهد بیشتری به دست آمده است که نشان می‌دهد این مهاجر افغانستانی با قتل‌ها مرتبط است.

پلیس به دنبال قتل‌های سریالی که پیشتر به دلیل نفرت علیه مسلمانان عنوان شده بود، امنیت را برای جامعه مسلمان شهر افزایش داده بود. حالا مقامات با دستگیری این مهاجر افغانستانی می‌گویند که این قتل ها ممکن است ناشی از یک کینه شخصی بین قاتل و مقتولان باشد و آن کینه نیز احتمالا ریشه در اختلافات بین مذهبی داخل مسلمانان دارد.

هر چهار مقتول افغانستانی و یا پاکستانی بودند. یکی از آنها در ماه نوامبر و سه نفر دیگر طی دو هفته گذشته کشته شدند.

پلیس در بیانیه‌ای گفت که در بازرسی از خانه فرد مظنون در آلبوکرکی شواهدی کشف شده است که نشان می‌دهد او «تا حدودی قربانیان را می‌شناخت و ممکن است اختلافات فردی منجر به تیراندازی شده باشد.»

با این حال رویترز به نقل از یک مقام ارشد پلیس نوشته است که کارآگاهان پلیس هنوز در حال بررسی انگیزه‌های اصلی قتل این چهار مرد هستند.

مقامات گفتند که این مهاجر افغانستانی دارای سابقه خلاف کیفری در ایالات متحده، از جمله یک مورد خشونت خانگی، است.

پیشتر در روز یکشنبه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتی ضمن ابراز ناراحتی و خشم نسبت به قتل‌ چهار مرد مسلمان در نیومکزیکو، با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و گفت که دولتش «قویاً از جامعه مسلمانان» حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین نوشت: «این حملات نفرت‌انگیز در آمریکا جایی ندارد.»

به گفته رئیس پلیس آلبوکرکی، علیه محمد سید به طور رسمی در دو مورد از قتل‌ها (قتل‌ آفتاب حسین، ۴۱ ساله، و محمد افضل حسین، ۲۷ ساله، که به ترتیب در ۲۶ ژوئیه و ۱ اوت کشته شدند) اعلام جرم شده است.

نعیم حسین، ۲۵ ساله، پاکستانی‌تبار، یکی دیگر از مقتولان است که ساعاتی پس از شرکت در مراسم خاکسپاری دو تن از مقتولان، که هر دو پاکستانی‌الاصل بودند، کشته شد.

هر سه نفر در مرکز اسلامی نیومکزیکو، بزرگترین مسجد آلبوکرکی، حضور داشتند و همگی هدف گلوله قرار گرفتند.

محمد احمدی، ۶۲ ساله و افغانستانی‌الاصل، اولین قربانی شناخته‌شده این قتل‌ها است. او در ۷ نوامبر ۲۰۲۱ کشته شد.

XS
SM
MD
LG