لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

برای تیرانداز مساجد در نیوزیلند حکم تاریخی «حبس ابد بدون امکان عفو مشروط» صادر شد


مردم بیرون ساختمان دادگاه عالی نیوزیلند در پایان جلسه دادگاه و صدور حکم حبس ابد برای برنتون تارانت، مردی که ۵۱ مسلمان را کشت، شادی می‌کنند. ۲۷ اوت ۲۰۲۰
مردم بیرون ساختمان دادگاه عالی نیوزیلند در پایان جلسه دادگاه و صدور حکم حبس ابد برای برنتون تارانت، مردی که ۵۱ مسلمان را کشت، شادی می‌کنند. ۲۷ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دادگاهی در نیوزیلند برای یک متهم نژاد پرستى كه معتقد به برترى نژاد سفيد پوستان است و دو سال پیش با تیراندازی در دو مسجد، ۵۱ مسلمان را کشت، حکم حبس ابد بدون امکان تقاضای عفو مشروط صادر کرد.وقتی قاضی کمرون ماندر روز پنج شنبه در پایان چهار روز دادرسی در دادگاه عالی «کرایست چرچ» این حکم را برای برنتون تارانت، شهروند استرالیایی، صادر کرد، او حرفی نزد. این اولین بار است که در نیوزیلند حکم حبس ابد بدون امکان تقاضای عفو مشروط صادر می‌شود.

روز جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷، در جریان حمله مسلحانه به دو مسجد در نیوزیلند، دست‌کم ۴۹ تن کشته و بیش از ۲۰ نفر به طور جدی زخمی شدند. همان روز،‌ پرزیدنت ترامپ در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت: «بعد از کشتار وحشتناک در مسجدها، برای مردم نیوزلند صمیمانه ترین همدردی و بهترین آرزوها را دارم. ۴۹ انسان بی‌گناه بدون دلیل کشته و تعداد بیشتری هم زخمی شدند. آمریکا در کنار نیوزیلند می‌ایستد و هر کاری از دست‌مان بر بیاید انجام خواهیم داد. خدا همه را حفظ کند.»

روز پنج شنبه ۶ شهریور، قاضی ماندر هنگام صدور این حکم اقدامات تارانت را «غیرانسانی» خواند و این محکوم ۲۹ ساله را «کاملا غرق در افکار خود» توصیف کرد: «شما خالی از هرگونه حس همدردی نسبت به قربانیان‌تان هستید.»

تارانت از طریق وکیل خود به قاضی گفت که با حکم حبس ابد بدون عفو مشروط مخالفتی ندارد. او ماه گذشته وکلای قبلی‌اش را مرخص کرده بود.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند از صدور این حکم ابراز خشنودی کرد و گفت که امیدوار است که امروز آخرین روزی باشد که مردم این کشور نام یک تروریست را می‌شنوند.

حدود ۹۰ نجات یافته و اعضای خانواده قربانیان حملات ۱۵ مارس ۲۰۱۹ به مساجد «النور» و «لینوود» در جریان دادرسی در برابر دادگاه شهادت دادند. تارانت هنگام صحبت‌های شهود بی‌احساس نشسته بود.

تارانت در ماه مارس به شکلی غیرمنتظره‌ای مجرم بودن خود را پذیرفته بود.

XS
SM
MD
LG