لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

نتانیاهو و مکرون درباره تهدید جمهوری اسلامی گفتگو کردند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، عصر پنجشنبه وارد پاریس شد و با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره تنش‌ها و خشونت‌های جدید در خاور میانه و تهدیدات ناشی از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت وگو کرد.

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴ ، مکرون از او برای مراسم شام در کاخ الیزه استقبال کرد، اما هیچ بیانیه مطبوعاتی پس از آن برنامه‌ریزی نشد.

نخست وزیر اسرائیل پیش از ورود به خبرنگاران گفت: «موضوع اصلی گفتگوی من و مکرون، ایران و تلاش‌های مشترک برای مبارزه با تجاوزات این کشور و دستیابی به سلاح هسته‌ای است.»

او همچنین گفت: «من با نمایندگان جامعه یهودی و جامعه تجاری در فرانسه که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در اسرائیل هستند، دیدار خواهم کرد.»

نتانیاهو تصریح کرد که نقش جمهوری اسلامی در تامین هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) برای مهاجمان روسی در اوکراین و همچنین سرکوب اعتراضات مردمی در داخل، باید متحدان غربی را وادار کند که از هرگونه پیگیری برای احیای برجام، صرف نظر کنند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که کشورش در حال بررسی ارسال کمک های نظامی به اوکراین است و ظاهراً موضع بی‌طرف خود را در قبال این درگیری کنار گذاشته است.

دیوید خلفا، پژوهشگر مسائل خاورمیانه و شمال آفریقا در بنیاد ژان-ژورس در پاریس می‌گوید: نتانیاهو امیدوار است با «بازی کارت اوکراین»، «جبهه ضد جمهوری اسلامی» را در غرب ایجاد کند.

خلفا افزود: «نتانیاهو امیدوار است که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی افزایش یافته و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست نهادهای تحریم‌شده اضافه شود، اقدامی که فرانسه و آلمان تاکنون در برابر آن مقاومت کرده‌اند.»

نتانیاهو و مکرون روز یکشنبه نیز در مکالمه‌ای تلفنی درباره حمایت جمهوری اسلامی از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بحث و تبادل‌نظر کردند. در این گفت‌وگو، مکرون خاطرنشان کرد حمایت جمهوری اسلامی از پوتین باعث انزوای بیشتر و زمینه‌ساز تحریم‌های گسترده‌تر علیه حکومت ایران خواهد شد.

دیدار روز پنجشنبه رهبران فرانسه و اسرائیل همزمان با تداوم بن‌بست مذاکرات احیای برجام و افزایش همکاری‌های نظامی جمهوری اسلامی و روسیه انجام می‌شود.

اسرائیل در پی کسب حمایت بین‌المللی برای مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین شبه‌نظامیان وابسته به آن در سراسر خاورمیانه است.

اسرائیل در سال‌های اخیر متهم به اقدامات خرابکارانه، ترور مقامات و نظامیان فعال در برنامه هسته‌ای، و همچنین حملات پهپادی علیه تاسیسات هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی شده است. تازه‌ترین حمله پهپادی منتسب به اسرائیل علیه یک تاسیسات نظامی در اصفهان شنبه ۸ بهمن انجام شد.

XS
SM
MD
LG