لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

مقام سابق اسرائيلی به ایران در مورد واکنش به انفجار در اصفهان هشدار داد


صحنه انفجار در حمله پهپادی به یک مرکز وزارت دفاع در اصفهان
صحنه انفجار در حمله پهپادی به یک مرکز وزارت دفاع در اصفهان

یک مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره حمله پهپادی اخیر به یک مرکز نظامی در شهر اصفهان گفت که این راهبرد، بیش از گذشته مورد استفاده اسرائیل قرار می‌گیرد که: نه تنها علیه برنامه هسته‌ای ایران، بلکه به سایر بخش‌های در حال توسعه ایران حمله کند.

جیکوب نیگل به مایکل لیپین از صدای آمریکا گفت:« ایران نمی تواند اسرائیل را مقصر این حمله بداند زیرا من هیچ مدرکی دال بر دخالت اسرائیل نمی‌بینم.»

به گفته جیکوب نیگل، اسرائيلی‌ها باید در مورد واکنش احتمالی ایران هوشیار باشند. او گفت «ما باید همیشه آماده باشیم. آخرین باری که ایرانی‌ها پس از یک حمله، تلاش کردند تا علیه تأسیسات و شهرهای اسرائیل، کارهایی انجام دهند سعی کردند چند موشک از سوریه به اسرائیل بفرستند. آن کارشان شکست خورد. اما اسرائیل بسیار سریع واکنش نشان داد.»

به گفته این مقام سابق امنیتی اسرائيل، اگر ایران و باز هم اگر کسی از سوریه یا لبنان به اسرائيل حمله کند، اسرائيل منتظر نخواهد ماند و «بلافاصله علیه کسی که بخواهد به مرزهای اسرائیل، شهرها، غیرنظامیان یا ارتش اسرائیل حمله کند، بسیار سخت» اقدام خواهد کرد.

جیکوب نیگل گفت: «این اتفاقی است که دفعه قبل رخ داد و به گفته او «من مطمئن هستم که ایرانی ها منصرف شده‌اند. آنها دقیقا می‌دانند که اسرائیل تلافی خواهد کرد. و اگر هنوز آن را یاد نگرفته اند، دوباره یاد خواهند گرفت، که اسرائیل می‌داند چگونه به تنهایی، [در] هر جای دنیا از خود دفاع کند.»

او همچنین گفت که باید علیه ایران فشار اقتصادی گذاشته شود، از معترضان حمایت شود و برای تهدید نظامی و معتبر علیه جمهوری اسلامی آماده شد. نیگل گفت: «اگر اسرائیل مجبور باشد به تنهایی این کار را انجام دهد، ما به تنهایی این کار را انجام خواهیم داد.» اما به گفته او بسیار بهتر است که این کار را با آمریکا و سایر متحدان انجام دهد.

XS
SM
MD
LG