لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

جمهوری اسلامی در نامه‌ای رسمی به سازمان ملل؛ «اسرائیل مسئول حمله به تاسیسات اصفهان است»


سعید ایروانی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد.
سعید ایروانی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت به رفتار و گفتار مقامات اسرائیلی‌ بطور رسمی اعتراض کرد. در نامه امیر سعید ایروانی ادعا شده است که «تحقیقات اولیه جمهوری اسلامی» نشان می‌دهد که «اسرائیل مسئول حمله به مجموعه کارگاهی وزارت دفاع در شهر اصفهان است.»

این نامه به سخنرانی برخی از مقامات اسرائیلی نیز اشاره کرده و برخی از مواضع رئیس ستاد ارتش اسرائیل در ۱۶ ژانویه و اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل در ۳۱ ژانویه را «سند حمله به اصفهان» معرفی کرده است.

مقامات اسرائیل به طور رسمی در مورد حمله پهبادی به یک کارخانه تسلیحاتی در اصفهان که شنبه شب هفته جاری روی‌داد موضعی نگرفته‌اند.

روز چهارشنبه یک مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره حمله پهپادی اخیر به یک مرکز نظامی در شهر اصفهان گفت که این راهبرد، بیش از گذشته مورد استفاده اسرائیل قرار می‌گیرد که «نه تنها علیه برنامه هسته‌ای ایران، بلکه به سایر بخش‌های در حال توسعه ایران حمله کند.»

جیکوب نیگل به مایکل لیپین از صدای آمریکا گفت: «ایران نمی‌تواند اسرائیل را مقصر این حمله بداند زیرا من هیچ مدرکی دال بر دخالت اسرائیل نمی‌بینم.»

در خبری دیگر، سازمان امنیتی اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که در حال آماده شدن برای مقابله با حمله احتمالی تلافی‌جویانه از سوی جمهوری اسلامی است.

به گزارش شبکه کان، مقامات امنیتی اسرائیل در روز دوشنبه، مذاکراتی را برای پیش‌بینی نحوه واکنش جمهوری اسلامی نسبت به حملات ۴۸ ساعت گذشته به کاروان‌های حمل سلاح و مهمات به مقصد شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران در سوریه، انجام داده‌اند.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه وب‌سایت نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با انتشار گزارشی احزاب کرد مخالف حکومت ایران را در این حمله پهبادی دخیل دانست. موضوعی که به زمینه سازی برای حملات دوباره به مناطق مختلف اقلیم کردستان توسط سپاه تعبیر شد.

با این وجود روز گذشته مرکز همکاری احزاب کُردستان ایران در بیانیه‌ای ادعای دخالت در حمله پهپادی شنبه شب به یک مرکز تسلیحاتی در اصفهان را رد کرد. مرکز همکاری احزاب کُردستان ایران در بیانیه خود ادعاهای مطرح شده از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی را بە کلی رد و تاکید کرد که این احزاب هیچ دخالتی در این حمله پهپادی نداشته‌اند.

XS
SM
MD
LG