لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

قطع حقوق و اخراج نعمت احمدی، حقوقدان، از دانشگاه آزاد تهران 


نعمت احمدی وکیل دادگستری - آرشیو
نعمت احمدی وکیل دادگستری - آرشیو

نعمت احمدی، وکیل دادگستری، حقوقدان و استاد دانشگاه، روز پنجشنبه ۲۶ خرداد از اخراج خود از واحد مرکز دانشگاه آزاد تهران خبر داد.

وی در مصاحبه‌ با روزنامه شرق اعلام کرد که با امضای سرپرست معاونت امور آموزشی این دانشگاه اخراج شده است.

نعمت احمدی در ادامه گفت که ابتدا در میانه ترم حقوق او قطع شده و سپس به او اعلام شده است که این دانشگاه نمی‌تواند به همکاری با او ادامه دهد.

این حقوقدان می‌گوید دانشگاه در مورد علت اخراج او هیچ دلیلی را اعلام نکرده‌‌ است با این حال او این اخراج را ادامه «هجمه علیه اساتید رشته‌های علوم انسانی» دانست.

حکومت جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز به کار خود تاکنون شمار زیادی از اساتید دانشگاه‌ را به دلایل سیاسی یا عقیدتی اخراج کرده است.

فرزان سجودی، استاد زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی در دانشگاه تهران، نیز اسفندماه سال گذشته در مراسم بزرگداشت خود از لغو کلاس‌هایش خبر داده و گفته بود که منتظر حکم اخراجش از دانشگاه است.

پیشتر در بهمن‌ گذشته نیز سه استاد دانشگاه از دانشگاه‌های ایران اخراج شدند. رضا امیدی، استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران یکی از این اساتید بود که اخراج او انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت و نزدیک به ۹۰۰ تن از دانشجویان،‌ دانش آموختگان و اساتید دانشگاه در نامه‌ای سرگشاده به رئیس دانشگاه تهران خواستار بازگشت رضا امیدی به کلاس درس شدند.

دو استاد دیگر محمد فاضلی، استادیار دانشگاه شهید بهشتی، و آرش اباذری، استاد فلسفه در دانشگاه صنعتی شریف، بودند که برخی از همکاران‌شان برکناری آنان را در راستای تلاش برای «تسویه حساب‌های سیاسی» ارزیابی کردند.

در پی این اخراج‌ها، ده‌ها تن از اساتید و دانشگاهیان در سراسر دنیا، بهمن‌ماه سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای روند اخراج استادان از دانشگاه‌های ایران را نشان‌دهنده «تشدید سرکوب» توسط جمهوری اسلامی دانستند.

انتشار خبر اخراج نعمت احمدی از دانشگاه واکنش انتقادآمیز شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز در پی داشت.

XS
SM
MD
LG