لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

واکنش‌ها به اخراج دو استاد دانشگاه‌های تهران؛ «تسویه سیاسی» و «انتقام‌جویی» است


آرش اباذری (چپ) و محمد فاضلی
آرش اباذری (چپ) و محمد فاضلی

بر اساس گزارش‌ها از ایران، محمد فاضلی استادیار دانشگاه «شهید بهشتی» و آرش اباذری استاد فلسفه در دانشگاه «صنعتی شریف» از کار برکنار شده‌اند. با اینکه برخی چهره های نزدیک به دولت رئیسی مدعی هستند که آنها به خاطر مسائل کارگزینی و تخلفات احتمالی کنار گذاشته‌ شده اند، برخی از همکاران آنها می‌گویند برکناری این دو استاد، تازه‌ترین تلاش‌ها برای «تسویه سیاسی» و «انتقام‌جویی» است.

روزنامه شرق در توییتی نوشت، محمد فاضلی در سال‌های گذشته سمت‌هایی چون ریاست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی، معاونت پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک و مدیریت شبکه مطالعات سیاست‌‌گذاری عمومی را عهده‌دار بوده است.

وب‌سایت اقتصادآنلاین نیز علاوه بر خبر «حکم عدم نیاز» فاضلی، از گزارش‌هایی مبنی بر حکم مشابهی برای آرش اباذری استاد گروه فلسفه دانشگاه «صنعتی شریف» خبر داده اما نوشته به طور مستقل آن را تأیید نمی‌کند.

انجمن علمی فلسفه دانشگاه تهران روز جمعه در بیانیه‌ای به خبر اخراج آرش اباذری واکنش نشان داد و نوشت: «اظهار نظرهای برخی افراد در گذشته، این شائبه را برای اهالی فلسفه به وجود آورده است که علت این اتفاق مسائل غیرعلمی و غرض‌ورزی‌های شخصی بوده است. ما به عنوان مطالبه‌ای صنفی به هر گونه دخالت عوامل غیرحرفه‌ای و یا سیاسی در جذب اساتید دانشگاه قویا معترضیم.»

علت حذف این دو چهره دانشگاهی هنوز روشن نیست، اما برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی آن را به مواضع آنها مرتبط دانسته‌اند.

محمد فاضلی در توییتی روز چهارشنبه نوشت: «چین و روسیه‌هراسی به اندازه آمریکا و اروپاهراسی؛ و چین و روسیه‌دوستی به اندازه آمریکا و اروپادوستی بی‌معنا و خطاست. سیاست خارجی عرصه منافع ملی است. اما وقتی منافع ملی واژه‌ای مبهم و سلیقه‌ای شود؛ هراس یا دوستی، به هر قیمت، توجیه یا به درجاتی ناگزیر می‌شود.»

سعید ارکان‌زاده روزنامه‌نگار با بیان این که «دانشگاه واقعی بیرون از آن حصارهای تنگ و تاریک است»، در توییتی بدون اشاره به خبر اخراج دو استاد دانشگاه در ایران، نوشت: «دانشگاه را آدم‌هایش می‌سازند، مابقی آجر و فولاد و سیمان است. این را شریف نمی‌فهمد اما کمبریج خوب می‌فهمد. همین است که دانشگاهها دیگر نه توان تشخیص مسئله‌ها را دارند، نه ارایه راه‌حلها را. حتی توان انتقال علم را هم از دست داده‌اند.»

امیر ناظمی که در توییتر خود را پژوهشگر معرفی کرده، اخراج آن دو را «انتقام‌جویی» توصیف کرد و نسبت به سکوت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در برابر آن معترض شد.

برخی کاربران نیز با اشاره به پیشینه همکاری محمد فاضلی با چهره‌های دولت حسن روحانی، مانند اردکانیان و حسام‌الدین آشنا، از او انتقاد کرده و این حذف را «دوگانه‌سازی‌های کاذب» در جمهوری اسلامی توصیف کرده‌اند.

در سوی دیگر، برخی از فعالان در فضای مجازی که به دولت رئیسی نزدیک هستند، درباره وضعیت محمد فاضلی می‌گویند از ابتدا جذب او در دانشگاه تهران «غیرقانونی» بوده است.

پیش از این نیز چند استاد سرشناس دانشگاه‌های تهران از ادامه تدریس منع شده بودند.

XS
SM
MD
LG