لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

نیل گورساچ با ادای سوگند، رسما قاضی دیوان عالی آمریکا شد


۱۴ ماه پس از فوت قاضی آنتونین اسکالیا، دیوان عالی آمریکا یک بار دیگر با ۹ قاضی به حالت تکمیل درآمد.

روز دوشنبه نیل گورساچ گزینه رئیس جمهور ترامپ توسط سنای آمریکا برای در اختیار گرفتن کرسی قاضی دیوان عالی ایالات متحده، در کاخ سفید به عنوان صد و سیزدهمین قاضی دیوان عالی، سوگند یاد کرد.

تازه ترین خبرها را از توییتر صدای آمریکا دنبال کنید:

قاضی جدید دیوان عالی در دو مراسم جداگانه سوگند یاد کرد. اولین مراسم سوگند توسط جان رابرتز رئیس دیوان عالی آمریکا و به شکل خصوصی انجام شد و دومین مراسم توسط قاضی آنتونی کندی در باغ گل رز کاخ سفید و با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری و مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد.

آقای ترامپ گورساچ را «مردی بی نقص، و دارای کیفیت های عالی و متعهد به قانون اساسی آمریکا» توصیف کرد.

گورساچ پس از مراسم سوگند وعده داد «خدمتگذار قانون اساسی و قوانین آمریکا» باشد.

رئیس جمهوری آمریکا گورساچ را برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی آمریکا در اواخر ماه ژانویه برگزید و نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز جمعه صلاحیت او را تایید کردند. به این ترتیب گفت‌وگوهای یک ساله برای تعیین جانشینی قاضی آنتونین اسکالیا به پایان رسید.

تایید قاضی گورسچ با ۵۴ رأی موافق در برابر ۴۵ رأی مخالف، یک پیروزی برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جمهوریخواهان در برابر دموکرات‌ها - که مخالف عضویت او در دیوان عالی بودند به حساب می‌آید. به دلیل همین اختلاف نظرها بود که دلیل گفت‌وگوها بر سر تعیین جانشین قاضی اسکالیا به طول انجامید.

کیت شا استاد حقوق دانشگاه کاردوزو در گفت و گو با شبکه خبری ای.بی.سی آمریکا درباره شباهت گورسچ به اسکالیا گفت: «برای بیش از یک دهه دادگاه عالی میان چهار قاضی محافظه کار و چهار قاضی لیبرال و قاضی کندی که رای نوسانی دارد، تقسیم شده بود. مرگ ناگهانی قاضی اسکالیا در حدود ۱۴ ماه پیش این توازن را برهم زد.»

قاضی نیل گورسچ برای پیوستن به دیوان عالی باید رسما سوگند یاد کند که متشکل از دو سوگند جداگانه است؛ یکی در دادگاه عالی و دیگری در کاخ سفید و پس از آن بلافاصله می تواند کار خود را شروع کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG