لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

روزنامه نگار ایرانی‌تبار پس از پنج سال اقامت در اسرائيل با خطر اخراج روبه‌رو است


ندا امین - آرشیو
ندا امین - آرشیو

روزنامه اسرائيلی تایمز اسرائيل در گزارشی می‌نویسد که یک روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی‌تبار این نشریه به نام ندا امین که در سال ۲۰۱۷ در اسرائیل به او پناه داده شد، به دستور آیلت شاکد، وزیر کشور اسرائيل، ممکن است اخراج شود.

امین روز دوشنبه به اخبار کانال ۱۲ اسرائيل گفت که از نحوه رفتار با او شوکه شده است.

وکیل او، تومر وارشا، از تصمیم وزیر کشور اسرائيل به عنوان نقض قوانین بین‌المللی در مورد پناهندگان یاد کرده و درخواست تجدید نظر داده است.

امین به دنبال توصیه «شین‌بت» سرویس امنیت داخلی اسرائيل، باید ظرف یک سال این کشور را ترک کند.

شین‌بت می‌گوید که ندا امین به‌رغم آنکه به او به روشنی گفته شده بود با مقامات اطلاعاتی ایران در تماس نباشد، به تماس خود ادامه داده است.

اما ندا امین روز دوشنبه به شبکه ۱۲ اسرائيل گفت که با یکی از این افراد فقط در مورد مسائل شخصی صحبت کرده و به دلیل کار روزنامه نگاری این ارتباط را حفظ کرده است و هر اطلاعاتی را که نیز داشته به شین‌بت منتقل کرده است.

وکیل ندا امین گفته است که ادعای شین‌بت «بهانه‌ای» برای وادار کردن امین به ترک کشور است. او با بیان اینکه امین در گذشته نیز در رابطه با این اتهام مورد بازجویی قرار گرفته بود، تصریح کرد که «او دستگیر نشد، اقدامی هم علیه او صورت نگرفت و خطری هم از جانب او وجود نداشته است.»

تایمز اسرائيل می‌نویسد که شین بت در سال ۲۰۱۸ تائید کرد که هیچ مدرکی دال بر فعالیت غیرقانونی ندا امین وجود ندارد.

ندا امین مادر دختری زاده اسرائیل و شهروند این کشور است اما امین می‌گوید که نگران آن است که اسرائيل شهروندی دخترش را نیز از او بگیرد.

وکیل مهاجرتی ندا امین گفته است که از دادگاه درخواست تجدید نظر کرده است.

امین در سال ۲۰۱۴ ایران را به قصد ترکیه ترک کرد. او در کش و قوس امور حقوقی برای جلوگیری از دیپورت شدن از ترکیه به ایران، از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی کرده بود. اگرچه دولت اسرائیل به دلیل روابط خصمانه ایران و اسرائیل به طور عمومی ایرانی‌ها را نمی‌پذیرد اما در پی درخواست فدراسیون های روزنامه نگاری اسرائیل، مقامات این کشور با درخواست پناهندگی ندا امین موافقت کردند.

XS
SM
MD
LG