لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

وزیر امور خارجه اسرائيل: در برابر ایران «مقابله به مثل» می‌کنیم


یائير لاپید - آرشیو
یائير لاپید - آرشیو

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، در گفت‌و‌گویی با جروزالم پست گفته است که نسبت به چشم‌انداز عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی خوش‌بین است، اما این امر زمان می‌برد.

لاپید در این مصاحبه که روز دوشنبه انجام شد، گفته است که اگر برای برقراری روابط رسمی بین اسرائیل و عربستان کاری انجام شود، با برداشتن «گام‌های کوچک» خواهد بود.

لاپید، دولت آمریکا نیز برای عادی شدن روابط ریاض و اورشلیم نقش فعالانه‌تری بازی می‌کند.

وزیر امورخارجه اسرائيل درباره این که چرا عربستان و دیگر کشورها ممکن است به دنبال عادی سازی روابط با اورشلیم باشند گفت: «اسرائیل به طور کلی چیزهای زیادی برای عرضه به جهان دارد. از ساختار امنیتی منطقه‌ای گرفته تا نوآوری، [تا مسئله] آب و انرژی و غیره.»

لاپید گفت: «اسرائیل در برخی زمینه‌ها یک ابرقدرت است و ما می‌خواهیم این توانایی‌ها را به اشتراک بگذاریم.»

او همچنین درباره ایران گفت اگر ایرانی‌ها جنگ را به مرزهای اسرائیل بکشاند، اسرائيل هم اقدام متقابل می‌کند و «اگر آنها بخواهند از چنین چیزی دوری کنند، ما نیز از آن کار اجتناب خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجه اسرائيل در مورد احیای احتمالی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، موسوم به برجام، گفت: «ما هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم ایران به کشوری در آستانه [تولید بمب] هسته‌ای تبدیل نمی‌شود.» او گفت توافق احیای برجام شامل اسرائيل نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG