لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

ند پرایس: آمریکا از افزایش حملات داعش در عراق «عمیقا نگران» است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجە آمریکا - آرشیو
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجە آمریکا - آرشیو

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجە آمریکا، روز جمعه ۱۲ آذر در بیانیەای اعلام کرد کە ایالات متحدە در مورد ادامە افزایش حملات داعش در عراق، از جملە حملە پنجشنبە شب این گروە بە روستایی در ناحیه مخمور کە باعث جان باختن ١٠ نیروی پیشمرگە و سه غیرنظامی شد، عمیقا نگران است.

در ادامە این بیانیە آمدە است کە ایالات متحدە بر تعهد خود نسبت بە حمایت از نیروهای امنیتی عراق، از جملە پیشمرگەها، در حالی کە این نیروها بە جنگ علیە داعش برای اطمینان از شکست دایمی این گروە ادامە می دهند، متعهد است.

شامگاە پنجشنبە، باقیماندە پیکارجویان گروە تروریستی داعش بە روستای «خدرجیجە» در ناحیە مخمور حملە کردند. ١٠ نیروی پیشمرگه و ٣ غیرنظامی در جریان این حملە کشتە شدند. سە تن از کشتە شدگان برادر بودند.

مقامات وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان، نبود هماهنگی و عملیات مشترک با نیروهای عراق را در مناطق مورد منازعە بین اربیل و بغداد عامل افزایش حملات پیکارجویان داعش می دانند.

هیئتی از وزارت پیشمرگە اقلیم کردستان برای گفتگو و هماهنگی بیشتر با هدف مقابلە با داعش، امروز در بغداد با فرماندهی عملیات‌های مشترک عراق دیدار و گفتگو کرد.

بە گفتە جبار یاور، دبیرکل وزارت پیشمرگە اقلیم کردستان، از ابتدای سال ٢٠٢١ بقایای داعش ٢٠٦ عملیات تروریستی را در مناطق مورد منازعە بین اربیل و بغداد انجام دادەاند. ٨٣٧ تن در نتیجە این حملات کشتە، زخمی و یا ربودە شدە‌اند.

افزایش حملات داعش علیە نیروهای عراقی در حالی است کە ماموریت رزمی نیروهای آمریکا در عراق تا آخر امسال، یعنی چند هفتە دیگر، بە پایان می‌رسد و این نگرانی‌هایی را در میان مقامات عراق و اقلیم کردستان بە وجود آوردە است. بە گفتە این مقامات، عراق برای مقابلە با داعش هنوز بە حضور و حمایت نیروهای آمریکایی نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG