لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

افزایش نگرانی‌ها در عراق به دنبال حملە مرگبار داعش بە نیروهای پیشمرگه در استان دیاله


یک کُرد ایرانی عضو نیروهای پیشمرگه در کردستان عراق - آرشیو
یک کُرد ایرانی عضو نیروهای پیشمرگه در کردستان عراق - آرشیو

نیروهای پیشمرگه در شهرستان کفری استان دیالە هدف حملە پیکارجویان داعش قرار گرفتند. کاروان نیروهای پیشمرگه کە در حال اعزام بە منطقە درگیری بود توسط یک بمب کنار جادەای هدف قرار گرفت کە پنج کشتە و پنج زخمی بر جا گذاشت.

محمود سنگاوی، فرماندە جبهە گرمیان نیروهای پیشمرگه، می‌گوید غفلت نیروهای پیشمرگه از استحکام سنگرهای خود و همچنین نبود هماهنگی میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای عراق را دلایل حملە شب گذشتە اعلام کرد.

کنسولگری آمریکا در اربیل در بیانیەای اعلام کرد ایالات متحدە در حمایت از نیروهای پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق و تلاش‌های آنها برای اطمینان از شکست همیشگی داعش استوار است.

مقامات اقلیم کردستان ضمن ابراز نگرانی از افزایش حملات باقیماندە های گروه داعش، خواستار هماهنگی بیشتر میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای ارتش عراق شدند.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در بیانیە‌ای اعلام کرد افزایش حملات داعش نگران‌کنندە، خطرناک و تهدیدی جدی علیە منطقە است.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، هم در بیانیەای، نبود هماهنگی میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق در مناطق مورد منازعە بین اربیل و بغداد را از عوامل قدرت‌گیری عوامل باقیماندە گروه داعش دانست.

بر اساس گزارش بازرسان ائتلاف بین المللی بە کنگرە آمریکا، گروە تروریستی داعش اگر چە ضعیف شده یا از نظر نظامی شكست خوردە است، اما همچنان برای منطقە و منافع امنیت ملی آمریکا در خاورمیانە، یک تهدید به شمار می‌آید.

این گزارش همچنین گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریە را تهدیدی برای نیروهای ائتلاف و عملیات آنها علیە داعش قلمداد کرده است.

XS
SM
MD
LG