لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

اعتراضات دانشجویی در سلیمانیه؛ پلیس اقلیم کردستان عراق گاز اشک‌آور و تیر هوایی شلیک کرد


شهر سلیمانیه - آرشیو
شهر سلیمانیه - آرشیو

پلیس منطقه اقلیم خودمختار کردستان عراق روز سه شنبه برای متفرق کردن دانشجویان معترض در شهر سلمانیه تیر اخطار شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات اعتراضی در منطقه کردستان عراق برای سومین روز پیاپی ادامه داشته است.

دانشجویان بیرون از دانشگاه خود در شهر سلیمانیه با برپایی اعتراضات خیابانی خواستار برقراری کمک‌های ماهانه دانشجویی شدند. مبلغ این کمک‌ها از ۴۰ تا ۶۶ دلار است.

اعتراض‌ها و رویارویی در منطقه اقلیم خودمختار کردستان عراق در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از کردهای عراقی که از شرایط محل زندگی خود به ستوه آمده‌اند، خود را مانند هزاران مهاجر دیگر به مرز بلاروس و لهستان رسانده‌اند و در هوای سرد آنجا در انتظار فرصتی هستند تا از فقر و بی‌ثباتی در کشورشان فرار کنند و خود را به اتحادیه اروپا برسانند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید پلیس پس از شلیک رگباری از گاز اشک آور و سپس شلیک هوایی، تظاهرکنندگان را حین متفرق شدن تعقیب کرد و معترضان نیز سطل‌های زباله را در شهر به آتش کشیدند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که پرداخت کمک‌های مالی به دانشجویان از سال ۲۰۱۴، یعنی از زمانی که قیمت جهانی نفت کاهش یافت و دولت فدرال بغداد و اقلیم خودمختار کردستان بر سر بودجه دچار اختلاف شدند، به حال تعلیق درآمد.

برخی معترضان می‌گویند دانشجویانی هستند که توانایی پرداخت هزینه سفر برای برای رفتن به خانه‌هایشان را هم ندارند، و برخی دیگر می‌گویند قادر به تامین سه وعده غذایی در روز نیستند.

XS
SM
MD
LG