لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

وزارت خارجه آمریکا خواستار اجرای عدالت در مورد مسببان سرنگونی هواپیمای اوکراینی شد


ند پرایس، وزیر خارجه آمریکا.
ند پرایس، وزیر خارجه آمریکا.

وزارت خارجه آمریکا امروز، شنبه ۱۸ دی، به مناسبت دومین سالگرد ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین بر فراز تهران توسط سپاه پاسداران خواستار اجرای عدالت در مورد مسببان این حادثه شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «امروز یاد و خاطره ۱۷۶ انسان بی‌گناه را گرامی می‌داریم که در اثر سرنگونی پرواز اوکراینی پی‌اس۷۵۲ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ هشتم ژانویه۲۰۲۰ جانشان را از دست دادند. خانواده‌هایی که همچنان در غم از دست دادن عزیزانشان عزادار هستند، شایسته عدالت و پاسخگویی هستند. »

از سویی، دولت کانادا شامگاه جمعه ۱۷ دی با انتشار بیانیه‌ای با گرامی‌داشت دومین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین تأکید کرد:‌ «ضمن اعلام همبستگی با بازماندگان قربانیان، مصمم هستیم ایران را به دلیل سرنگونی این پرواز به دست نیروهای نظامی‌اش پاسخگو و اطمینان .حاصل کنیم که ایران برای اقدامات و قصورهایی که به کشته شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه منجر شد، به طور کامل غرامت پرداخت خواهد کرد.»

بر اساس این بیانیه جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به همراه ملانی جولی وزیرخارجه، عمر الغبرا وزیر راه و ترابری و شان فریزر وزیر مهاجرت و رالف گودال کمیسر عالی با خانواده قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲ دیدار کرد و بار دیگر با تاکید بر تعهد برای دستیابی به عدالت، گزارشی از آخرین پیشرفت‌ها تا به امروز ارائه داد.

دی ۱۳۹۸ پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با شلیک دو موشک سپاه پاسداران در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» در حومه تهران سرنگون شد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

روز شنبه، در دومین سالگرد سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران، خانواده‌های جان‌باختگان و شماری از مردم در شاهدشهر، محل سقوط هواپیما، و سپس در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تجمع کردند و یاد قربانیان را گرامی داشتند.

XS
SM
MD
LG