لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

نخست وزیر پاکستان وارد واشنگتن شد


جان کری و نواز شریف، اوت ۲۰۱۳ در اسلام آباد
جان کری و نواز شریف، اوت ۲۰۱۳ در اسلام آباد

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه برای دیداری چهار روزه از واشنگتن و مذاکراه با مقامات آمریکایی درباره مناسبات پرتلاطم کشورش با آمریکا، وارد پایتخت این کشور شد.

آقای شریف روز یکشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و روز چهارشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات خواهد کرد.

مناسبات پاکستان و آمریکا به دنبال بحران های متعدد میان دو طرف در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ پرتلاطم بوده است.

آمریکا به عنوان اقدامی در جهت بهبود مناسبات، تصمیم گرفت کمک نظامی و اقتصادی ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری به پاکستان را آزاد کند. این کمک به دنبال عملیات نیروهای آمریکایی برای گرفتن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ در خاک پاکستان، به حالت تعلیق درآمده بود.

پیش بینی می شود که روند صلح افغانستان و عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه شبه نظامیان در پاکستان، از جمله محورهای مذاکرات میان آقای شریف و مقامات آمریکایی باشد. آقای شریف همچنین از این سفر برای گرفتن کمک به اقتصاد نابسامان کشورش و همچنین بخش انرژی ناکارآمد پاکستان، بهره خواهد جست.

واشنگتن به دنبال یاری و همکاری پاکستان در عملیات نظامی علیه شبه نظامیانی است که از مخفی گاه هایشان در پاکستان به مواضع نیروهای ناتو و سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان حمله می کنند.

این اولین دیدار نواز شریف از واشنگتن از زمان انتخاب شدنش به عنوان نخست وزیر پاکستان برای بار سوم است.

XS
SM
MD
LG