لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

نواز شریف خواستار پایان حملات پهپادها شد


نوازشریف نخست وزیرپاکستان بار دیگر خواستار پایان حملات پهپادهای آمریکا در داخل کشورش شده است.

شریف روز سه شنبه در سخنانی در نهاد آمریکایی صلح در واشنگتن گفت می خواهد مناسبات آمریکا وپاکستان بهتر شود، اما مساله پهپادها به ناراحتی عمده ای در روابط دو جانبه تبدیل شده است.

شریف گفت استفاده از پهپادها نه فقط ادامه نقض تمامیت ارضی پاکستان است بلکه اراده و کوشش آنرا برای زدودن تروریسم از کشور ضعیف می کند.

نواز شریف خواست خود را در حالی عنوان کرد که عفو بین الملل نیز از آمریکا خواست به پنهانکاری پیرامون استفاده از پهپادها در پاکستان پایان دهد.

عفو بین الملل در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد می گوید بنظر می رسد آمریکا مرتکب نقض بسیار جدی حقوق بشر که ممکن است حتی بمنزله جنایات جنگی باشد، شده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا با این ادعاها که حملات پهپادها قوانین بین المللی را نقض می کند بشدت مخالف است.

او گفت عملیات ضد تروریسم دقیق، قانونی و موثراست، و آمریکا یا متحدانش وقتی قادر شوند تروریست ها را دستگیر کنند، به حملات مرگبار متوسل نمی شوند.

رهبران پاکستان می گویند با حملات پهپاد ها مخالفند، اما برخی منتقدین بر این باورند عملیات علیه عوامل مظنون القاعده وطالبان بخشی از یک توافق پنهانی است که پاکستان تلویحا حملات را تصویب می کند.

عفو بین الملل از آمریکا و پاکستان می خواهد تمام اطلاعات ممکن درباره حملات را فاش کنند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد نیز خواهان شفافیت بیشتری از سوی آمریکا شده است. او ماه پیش در گزارشی به نقل از مقامات پاکستانی گفت در حملات هواپیماهای بدون سرنشین، دست کم ٤٠٠ غیرنظامی کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG