لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

عفو بین الملل خواهان شفافیت حملات پهپادی شد


در گزارش عفو بین الملل آمده که ایالات متحده مواردی بسیار جدی از نقض حقوق بشر را مرتکب شده است.

عفو بین الملل از دولت آمریکا خواسته اطلاعات محرمانه مربوط به کمپین عملیات پهپادهای آمریکایی در پاکستان را فاش کند.

در گزارش عفو بین الملل که روز سه شنبه منتشر شد، آمده که شواهدی حاکی از آن وجود دارد که ایالات متحده مواردی بسیار جدی از نقض حقوق بشر را مرتکب شده که تا حدی جدی اند که شاید حتی جنایت جنگی به شمار آیند.

گزارش تازه عفو بین الملل حاکی از انجام ۴۵ حمله موشکی توسط هواپیماهای بدون سرنشین در منطقه قبیله نشین وزیرستان شمالی است که از ژانویه ۲۰۱۲ تا اوت ۲۰۱۳ انجام گرفته است.
در این گزارش آمده که در یکی از این حملات، زنی ۶۸ ساله که مادربزرگ هم بوده، در حالی که مشغول کار در مزرعه بوده، کشته شده است. در حمله ای دیگر که در این گزارش به آن اشاره شده، ۱۸ کارگر در حال چیدن سفره شام جان باخته اند.
رهبران پاکستان می گویند با حملات پهپادهای آمریکا به شدت مخالفند، اما برخی منتقدان دولت پاکستان معتقدند که این دست عملیات بخشی از توافقی محرمانه میان پاکستان و ایالات متحده است.

عفو بین الملل از آمریکا و پاکستان خواسته تمامی اطلاعات ممکن پیرامون حملات پهپادها را منتشر کنند. این گزارش حاکی از آن است که بومیان مناطق تحت حمله در هراس دائم از اعمال خشونت و حمله از تمامی جوانب زندگی می کنند.

بن امرسون، گزارشگر ویژه سازمان ملل، نیز از ایالات متحده خواسته پیرامون فعالیت های خود شفاف سازی بیشتری کند. آقای امرسون به نقل از مقام های پاکستان گفته است که یافته های اولیه هفته گذشته حاکی از آن است که حملات پهپادهای آمریکایی دست کم ۴۰۰ غیرنظامی را کشته است.

مقام های آمریکا ضمن محرمانه نگاه داشتن بسیاری از اطلاعات مربوط به عملیات پهپادها، همواره تاکید می کنند که این دست حملات با دقت فراوان، و به گونه ای طراحی می شود که به غیرنظامیان آسیبی نرسد.
XS
SM
MD
LG