لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

نشست مهم ناتو روز پنجشنبه در ولز آغاز می شود


رهبران جهان روز پنجشنبه در ولز گرد هم آمده اند تا در اجلاس دو روزه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو شرکت کنند. انتظار می رود این نشست بر درگیری اوکراین و خطر افراطگرایان اسلامی در سوریه و عراق تمرکز کند.

در شهر نیوپورتِ ولز، اعضای ناتو درباره تشکیل یک نیروی نظامی واکنش سریع تبادل نظر می کنند که بتواند در زمانی کوتاه در مناطق شرق اروپا مستقر شود.

رئیس جمهوری اوکراین، پترو پروشنکو نیز قرار است به عنوان مهمان غیر عضو در این نشست حاضر شود. مقامات می گویند او با رهبران اروپای غربی در حاشیه اجلاس دیدار و گفتگو می کند.

روسیه که قویا با هرگونه حضو ناتو در نزدیکی مرزهایش مخالف است، این هفته ایده تشکیل واحد واکنش سریع را محکوم کرد. پیشتر در این هفته، روسیه اعلام کرده بود درصورت تایید تشکیل نیروهای واکنش سریع از سوی ناتو، استراتژی نظامی خود را در شرق اروپا مورد بازبینی قرار می دهد.

همچنین در اجلاس ناتو، رهبران در مورد استراتژی های برخورد با تهدید گروه «دولت اسلامی» که بخش های وسیعی از شمال عراق و شرق سوریه را تصرف کرده، گفتگو می کنند.

آمریکا چندین حمله هوایی علیه «دولت اسلامی» در عراق انجام داده و دیگر اعضای ناتو نیز ارائه کمک های انسانی را آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG