لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

پیشنهادهای رئیس جمهوری روسیه برای صلح در شرق اوکراین


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اولان باتور، پایتخت مغولستان - ۱۲ شهریور ۱۳۹۳
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اولان باتور، پایتخت مغولستان - ۱۲ شهریور ۱۳۹۳

در میان گزارش‌های ضد و نقیض درباره توافق نیروهای دولت اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه برای برقراری آتش‌بس در مناطق شرقی آن کشور، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه از طرحی که او «برنامه عمل» برای صلح در شرق اوکراین نامید، سخن گفت.

ولادیمیر پوتین در سخنانی در اولان‌باتور، پایتخت مغولستان، گفت هم نیروهای دولت اوکراین و هم شورشیان باید «عملیات تهاجمی فعال» در مناطق دونتسک و لوهانسک را متوقف کنند و نیروهای دولت باید به فاصله‌ای دورتر، که از آنجا نتوانند مناطق پرجمعیت را با توپخانه و دیگر سلاح‌های سنگین زیرآتش خود بگیرند، عقب‌نشینی کنند.

رئیس جمهوری روسیه در طرح خود همچنین خواهان نظارت کامل و بی‌طرفانه بین‌المللی بر اجرای آتش‌بس، ممنوعیت استفاده از هواپیماهای نظامی در مناطق غیرنظامی، مبادله بی قید و شرط زندانیان، گشودن دالان‌هایی برای آمد و شد آوارگان و رساندن تدارکات امدادی به آنها، و نیز بررسی امکان اعزام تیم‌هایی برای ترمیم تأسیسات آسیب دیده شد.

اوکراین و ناتو می‌گویند سربازان و خودروهای زرهی روسیه در روزهای اخیر از مرزها عبور کرده‌اند، و واحدهای نظامی اوکراین، که در نبرد با شورشیان جدایی‌طلب موفقیت‌هایی کسب کرده بودند، را ناچار به عقب‌نشینی کردند. مسکو دخالت نیروهای نظامی خود در جنگ در مناطق شرقی اوکراین را تکذیب می‌کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، دفتر رئیس جمهوری اوکراین از توافق بین پترو پوروشنکو و همتای روس خود با «آتش‌بس دائم» خبر داد. اما این دفتر ساعاتی بعد، بیانیه را تغییر داد و گفت آنها در مورد گام‌هایی که به برقراری صلح کمک خواهند کرد، به تفاهم دوجانبه رسیده‌اند.

خبرگزاری روسی نووستی روز چهارشنبه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع جمهوری خودخوانده مردم دونتسک گفت تا زمانی که نیروهای دولت اوکراین در دونباس باقی بمانند، آتش‌بسی در کار نخواهد بود؛ دونباس منطقه‌ای در شرق اوکراین است که مناطق دونتسک و لوهانسک را شامل می‌شود.

همزمان کاخ کرملین در بیانیه‌ای جداگانه در روز چهارشنبه، با بیان این که پوتین و پتروشنکو با آتش‌بس در اوکراین موافقت نکرده‌اند، گفت آنها در گفتگویی تلفنی درباره چگونگی حل مناقشه بحث کردند. این بیانیه همچنین یادآور شد که روسیه بخشی از مناقشه در شرق اوکراین نیست.

در ماه‌های اخیر، نیروهای اوکراینی و شورشیان حامی روسیه در شرق اوکراین به شدت با یکدیگر درگیر بوده‌اند. اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد تنها از اوایل روز دوشنبه تاکنون، ۱۵ سرباز آن کشور در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

بیشتر درگیری‌ها اطراف دونتسک بوده که بزرگترین مقر شورشیان و یکی از دو شهر عمده تحت کنترل جدایی طلبان حامی روسیه است. شهر دیگر تحت کنترل شورشیان لوهانسک است.

XS
SM
MD
LG