لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

آیا قبل از ترامپ، دیگر روسای جمهوری آمریکا هم به اعضای ناتو انتقاد داشتند؟ بله


رئیس جمهوری آمریکا بارها از کشورهای عضو خواسته است مشارکت بیشتری در هزینه های ناتو داشته باشند و به تعهدات خود عمل کنند اما دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهور آمریکا نیست که از دیگر اعضای ناتو انتقاد کرده است.

به نوشته سی ان ان، پیش از ترامپ نیز باراک اوباما، جرج بوش، روسای جمهوری پیشین آمریکا به دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرده بودند.

کشورهای عضو ناتو تعهد کرده اند که ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های دفاعی کنند و عدم اجرای این تعهد باعث انتقادهایی در آمریکا بوده است.

باراک اوباما، در سال ۲۰۱۴ در بروکسل گفته بود که اگر ما دارای یک دفاع جمعی هستیم، به این معنی است که همه باید در هزینه آن مشارکت کنند. او نسبت به کاهش هزینه های دفاعی شرکای آمریکا در ناتو ابراز نگرانی کرده بود. اوباما گفته بود که شرایط پیش آمده در اوکراین نشان می دهد که «آزادی ما مجانی نیست.»

شش سال قبل تر نیز جرج بوش، در آخرین نشست خود در ناتو از اعضای این اتحادیه خواسته بود که سرمایه گذاری های دفاعی خود را برای پشتیبانی از عملیات ناتو و اتحادیه اروپا افزایش دهند.

سی ان ان می گوید حتی اگر دونالد ترامپ نبود، به خاطر اینکه خاطره وحشتناک جنگ جهانی دوم و جنگ سرد کم رنگ می شود، آمریکاییان تعهدات ایالات متحده در خارج و نسبت هزینه به سود مشارکت در ائتلاف هایی نظیر ناتو را زیر سوال می بردند.

قرار است پرزیدنت ترامپ هفته دیگر در نشست ناتو شرکت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG