لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۶

از دیدار سران آمریکا و روسیه چه انتظاری می‌رود


با اعلام مکان و تاریخ دیدار پرزیدنت ترامپ با ولادیمیر پوتین بر میزان انتظارها از این دیدارافزوده می شود اما اینکه برنامه گفتگوی دو رهبر در آن دیدار چیست؟ هنوز دقیقا مشخص نشده است.

شبکه تلویزیونی سی ان بی سی می گوید پرزیدنت ترامپ پس از حضور در نشست سران ناتو در بریتانیا به دیدار پوتین خواهد رفت.

«یوجین چاوسافسکی» کارشناس ارشد اطلاعات ژئوپلیتیک شرکت استرتفورد به این شبکه خبری گفته است رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار نمادین در سنگاپور با رهبر کره شمالی تلاش دارد بر موج یک چنان دیدارهائی سوار شود.

به گفته این تحلیل گر رسیدن به یک توافق استراتژیک با پوتین بسیار نامحتمل است و اگرچه ممکن است امتیازهای کوچکی داده شود اما نتیجه چندان مهمی از دیدار عاید نخواهد شد.

«متیو بولگ» کارشناس «مرکز سیاستگذاری مستقل در چتم هاوس» می گوید در نهایت رهبران دو کشور بر سر مسائل مورد اختلاف از جمله اوکراین و سوریه به توافقی نخواهند رسید و تنها بیانیه پایانی دیدار را هر دو طرف با رنگ و لعاب اعلام خواهند کرد اما این هم تنها جنبه نمادین خواهد داشت.

با این همه نباید چنین پنداشت که از دیدار دو رهبر هیچ نتیجه مثبتی به دست نخواهد آمد. این دیدار می تواند به تنش زدائی در مناسبات روسیه و آمریکا کمک کند.

پس از آنکه مسکو شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا و به خاک روسیه الحاق کرد جامعه بین المللی اقدام پوتین را نقض آشکار حقوق بین الملل قلمداد کرد.

در جنگ داخلی سوریه نیز، روسیه جانب اسد را گرفت در حالی که آمریکا از گروههای مخالف اسد حمایت می کند.

در آمریکا نیز روسیه به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ متهم شده و به تازگی هریک از دو کشور ۶۰ دیپلمات طرف مقابل را اخراج کرده اند.

روسیه انتظار دارد از دیدار دو جانبه سودی ببرد و از جمله تحریمهائی که در پی الحاق کریمه به روسیه از سوی آمریکا و اروپا علیه مسکو وضع شد تخفیف پیدا کند.

به گفته چاوشافسکی پرزیدنت ترامپ مایل است از میزان تحریمها علیه روسیه بکاهد اما این تحریمها از سوی کنگره آمریکا وضع شده و باید لغو آنها نیز از سوی کنگره انجام گیرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است اطمینان دارد موضوع مداخله روسیه در انتخابات آمریکا بخشی از برنامه گفتگوهای دو رهبر خواهد بود.

به گفته وزیر خارجه، دولت ترامپ در مقابله با روسیه موضع سخت تری در مقایسه با دولتهای پیشین آمریکا دارد اما در عین حال رئیس جمهوری جویای یک رابطه سازنده است که به بهبود مناسبات واشنگتن - مسکو کمک کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG