لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

مذاکرات ناتو و روسیه برای نخستین بار پس از آغاز بحران اوکراین


وزیران دفاع روسیه و کشورهای عضو ناتو در جلسه شورای ناتو-روسیه در سال ۲۰۱۳ میلادی - آرشیو
وزیران دفاع روسیه و کشورهای عضو ناتو در جلسه شورای ناتو-روسیه در سال ۲۰۱۳ میلادی - آرشیو

مقامات سازمان ناتو در بروکسل روز جمعه اعلام کردند نمایندگان این سازمان و فدراسیون روسیه، برای نخستین بار از آغاز بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی، بار دیگر تشکیل جلسه خواهد داد.

شورای موسوم به ناتو-روسیه، در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد، اما چند ماه پس از آن که مسکو شبه جزیره کریمه را در ماه مارس ۲۰۱۴ به روسیه الحاق کرد، فعالیت هایش متوقف شد.

مقامات دو طرف روز جمعه، موافقت شده است در دو هفته آینده مذاکراتی در سطح سفیر در بروکسل پایتخت بلژیک صورت گیرد.

پیشتر در روز جمعه، خبرگزاری های روسیه به نقل از یکی از معاونان وزارت خارجه گفتند جلسه شورای ناتو-روسیه "در هفته های آینده" تشکیل خواهد شد. سازمان ناتو این خبر را تائید کرد، اما تاریخ دقیقی ارائه نداد.

ناتو گفته است هر جلسه ای باید به درگیری بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان مورد حمایت مسکو در مناطق شرقی آن کشور که از آوریل ۲۰۱۴ بیش از ۹ هزار کشته برجا گذاشته است، بپردازد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز جمعه در بیانیه ای گفت "شورای ناتو-روسیه درباره بحران اوکراین و نیاز به اجرای کامل توافق های مینسک به بحث خواهد نشست."

در حالی که روسیه و غرب در مورد اوکراین همچنان اختلاف دارند، تشکیل این جلسه نشانه ای از تمایل به بهبود مناسبات، که می تواند به پرهیز از هر برخورد نظامی تصادفی در منطقه کمک کند، تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG