لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

به دنبال عدم تمایل آمریکا؛ ناتو هم نیروی زمینی برای جنگ با داعش اعزام نمی کند


ینس استولتنبرگ رئیس ناتو می گوید هیچکدام از اعضای این سازمان قصد اعزام نیروی زمینی به سوریه و عراق را ندارد.
ینس استولتنبرگ رئیس ناتو می گوید هیچکدام از اعضای این سازمان قصد اعزام نیروی زمینی به سوریه و عراق را ندارد.

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفته است اعزام نیروی زمینی برای جنگ با گروه افراطی داعش در سوریه در دستور کار این سازمان قرار ندارد. در همین حال، وزیر خارجه آمریکا نیز در حاشیه نشست ناتو گفت واشنگتن در پی تغییر ساختار قدرت در سوریه نیست.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در مصاحبه‌ ای در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو در نظر دارد به موازات حملات هوایی ائتلاف بین المللی در سوریه به اعزام نیروی زمینی نیز اقدام کند، گفت هیچیک از اعضای ناتو و اعضای ائتلاف ضدداعش، چنین گزینه‌ای را در نظر ندارند.

دبیر کل ناتو همچنین تاکید کرد که جنگ در خاور میانه جنگ بین اسلام و غرب نیست، بلکه جنگ با افراط گرایی و تروریسم است و مسلمانان در خط اول جبهه جنگ با داعش قرار دارند.

او ضمن اشاره به حضور تعدادی محدود از نیروهای ویژه آمریکا که برای مشاوره با ارتش عراق در آن کشور هستند، گفت هدف آمریکا اعزام نیروی زمینی به عراق نیست، بلکه در پی تقویت نیروهای محلی در آن کشور است.

در همین حال، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نیز در حاشیه نشست ناتو گفت، نیروی ویژه آمریکا در همکاری با دولت عراق در آن کشور است و دولت عراق آن را نقض حق حاکمیت ملی خود تلقی نمی‌کند.

او ضمن استقبال از گسترش ائتلاف بین المللی علیه گروه افراطی داعش گفت، جهان از همیشه برای نابودی داعش متحد‌تر است.

آقای کری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس صلح سوریه در وین می‌خواهد که تغییر رژیم در سوریه را بپذیرند، گفت تغییر ساختار دولت در سوریه، آنچنان که در عراق دیده می‌شد، فاجعه بار است.

به گفته او "آنچه ما در پی آن هستیم، راه حل سیاسی در بحران در سوریه است و در اعلامیه وین و همینطور در ژنو تاکید کردیم که مهم است ساختار دولت نگاه داشته شود."

آقای کری افزود "ما نمی‌خواهیم ارتش از هم بپاشد، یا نهاد‌های دولتی آموزش، بهداشت و سازمان‌های دولتی که خدمات ارائه می‌دهند از هم بپاشند، زیرا آنطور که در عراق دیدیم، می‌تواند فاجعه به بار آورد."

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت، تنها یک نفر در سوریه است که بمب بشکه‌ای بر سر مردم می‌ریزد و مردم کشور خودش را بمباران شیمیایی می‌کند و سه چهارم مردم کشورش، آواره شده‌اند.

وی تاکید کرد که "این باور عمیق در میان کشورهای منطقه، در میان مردم سراسر جهان، به استثنای یک یا دو کشور وجود دارد که اسد مشروعیت برای ایجاد اتحاد و برای آشتی ملی در کشورش را ندارد، و از این رو تعهد راسخی در میان اکثریت آنهایی که بر سر میز مذاکره هستند وجود دارد؛ البته به استثنای ایران و روسیه."

وزیر خارجه ایالات متحده اضافه کرد، تا زمانی که اسد در قدرت است، نمی‌توان به جنگ در آن کشور پایان داد.

آقای کری همچنین گفت، روسیه و ایران نیز هر دو از امضاء کنندگان اعلامیه وین هستند که خواستار سوریه‌ای متحد و سکولار است.

XS
SM
MD
LG