لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

ماکرون: موضوع زرادخانه هسته‌ای فرانسه می‌تواند بخشی از مباحث مربوط به دفاع مشترک اروپایی باشد


سخنرانی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در سمیناری در پاریس – ۲۶ آوریل ۲۰۲۴
سخنرانی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در سمیناری در پاریس – ۲۶ آوریل ۲۰۲۴

امانوئل ماکرون رئیس‌ جمهوری فرانسه در گفت‌وگو با نمایندگان شماری از رسانه‌های محلی شرق این کشور که روز شنبه انجام شد، پیشنهاد کرده است تا موضوع زرادخانه هسته‌ای فرانسه در مباحث مربوط به دفاع مشترک اروپایی مطرح شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او با بیان این که «دفاع قابل‌اتکای اروپایی» باید فراتر از آنچه باشد که تاکنون توسط ناتو تامین شده، گفت «این ممکن است به معنای استقرار سپرهای ضد‌موشکی باشد، اما باید مطمئن باشیم این سپرها همه موشک‌ها را مهار کرده و از کاربرد سلاح‌های هسته‌ای نیز جلوگیری می‌کند.»

در حالی که به‌طور سنتی دکترین دفاعی فرانسه کاربرد تسلیحات هسته‌ای را تنها به تهدید شدن منافع حیاتی این کشور محدود می‌کند، امانوئل ماکرون در بخشی از سخنان خود گفت که آماده است تا به این موضوع «بُعد اروپایی» بیشتری بدهد.

رئیس جمهوری فرانسه اضافه کرد: «من آماده‌ام این بحث را باز کنم؛ بحثی که باید شامل سامانه دفاع موشکی و تسلیحات هسته‌ای برای آنهایی باشد که اینگونه تسلیحات را در اختیار دارند یا میزبان سلاح‌های هسته‌ای آمریکا هستند.»

امانوئل ماکرون که اخیرا درباره مسائل دفاعی مواضعی سختگیرانه‌تری در پیش گرفته است، روز پنجشنبه نیز با این هشدار که «اروپا ممکن است بمیرد»، خواستار «دفاع قدرتمند و یکپارچه اروپایی» شد و دیدگاه‌های جدیدی را ترسیم کرد.

او اسفند سال گذشته نیز احتمال اعزام نیروی نظامی از کشورهای غربی به اوکراین را رد نکرد. اظهارنظری که هشدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را به‌دنبال داشت که گفت، چنین اقدامی می‌تواند آغازگر یک جنگ هسته‌ای شود.

رئیس جمهوری روسیه در دو سال گذشته و از آغاز تجاوز نظامی به اوکراین تاکنون، چند بار کشورهای غربی حامی اوکراین را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرده است و رهبران کشورهای غربی نیز بارها از او بابت این لفاظی‌ها انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG