لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

برگزاری نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل


نمایی از ساختمان جدید مقر ناتو در بروکسل - آرشیو
نمایی از ساختمان جدید مقر ناتو در بروکسل - آرشیو

بروکسل روز پنجشنبه میزبان وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است. هدف گردهمائی، به نمایش گذاشتن اراده ناتو در برابر روسیه و در همان حال جلوگیری از رشته اختلاف هائی در دو سوی اقیانوس اطلس است که وحدت ناتو را تضعیف می کند.

ينس استولتنبرگ دبير کل ناتو روز چهارشنبه پیشاپیش اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت، وقتی پای همکاری های امنيتی به میان می آید، پیوندهای قوی بین اعضا او را دلگرم می کند: «ناتو ائتلافی از ۲۹ کشور مختلف در دو سوی اقيانوس اطلس است. همۀ ما، هم تاريخ متفاوتی داريم و هم مناطق جغرافيايی مان با هم فرق دارد، گاهی در مورد بعضی مسائل، اختلاف نظر داريم، مثل آنچه که اکنون به وجود آمده. نظرمان در مورد تجارت با هم فرق دارد، به مسائل مربوط به تغييرات جوی کره زمين و توافقنامۀ اقليمی پاريس يا توافقنامه اتمی ايران طور ديگری نگاه می کنيم، اينها همه اختلاف های جدی ميان اعضای ناتوست. اما به ياد داشته باشيم که اختلاف قبلاً هم وجود داشته، سابقه اش به سال های دهۀ ۱۹۵۰ برمی گردد، زمانی که متحدان ناتو در مورد بحران سوئز با هم اختلاف نظر داشتند، يا زماني که فرانسه در سال های دهه ۱۹۶۰ تصميم گرفت از ناتو خارج شود، يا جنگ عراق در سال ۲۰۰۳. در نتيجه اين چيز جديدی نيست؛ بارها ديده ايم با وجود همه اختلاف ها، وقتی پای حفظ و دفاع از هريک از ما به ميان آمده، همه با هم متحد شده ایم.»

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیران دفاع ۲۹ کشور عضو پیمان نظامی ناتو، در نشست جاری همچنین برنامه ای را مورد بررسی قرار می دهند که به موجب آن برای رویارویی با هر نوع بحران، ظرف مدت ۳۰ روز، ۳۰ گردان سرباز، ۳۰ اسکادران جنگنده بمب افکن و ۳۰ فروند رزمناو در اروپا مستقر خواهد شد.

طرح برنامه را دولت آمریکا مشخص کرده و این برنامه از سال ۲۰۲۰ آغاز به کار خواهد کرد.

در این نشست همچنین طرح تقویت عملیات نیروی دریائی، خاصه در دریای مدیترانه که ناوهای روسی رزمناوهای ناتو را سایه به سایه دنبال می کنند، اعلام خواهد شد.

گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتانیا می گوید، «ما از نزدیک با همه متحدانمان همکاری می کنیم و در گفتگوها اطمینان خواهیم داد که واقعا سهم و نقش قاطعی در آن نیرو خواهیم داشت، هرچند هنوز در باره شمار آن نیروها به توافق نهائی نرسیده ایم.»

گوین ویلیامسون افزود نیروی هوائی سلطنتی بریتانیا سال آینده در استونی و ایسلند مستقر خواهد شد.

در نشست وزیران دفاع ناتو موضوع شماره پرسنل فرماندهی جدیدی که اقیانوس اطلس را زیر پوشش می گیرد ۱۲۰۰ نفر، با مقر فرماندهی در نورفالک در ایالت ویرجینیای آمریکا تعیین شده است. یک مقر فرماندهی نیز در اولم در آلمان خواهد بود که در هنگامه کشمکش در اروپای قاره ای وظیفه تدارکاتی را برعهده خواهد داشت.

نشست جاری وزیران دفاع ناتو پنج هفته پیش از نشست سران کشورهای عضو ناتو است که دونالد ترامپ نیز در آن حضور خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG