لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

اظهارات حسن نصرالله در مورد واکنش احتمالی ايران به حمله اسراييل


رهبر حزب الله لبنان روز دوشنبه گفت در صورت حمله اسراييل به تاسيسات هسته ای ايران، احتمال دارد ايران نيز در عکس العمل به اين حملات پايگاه های نظامی آمريکا در خاورميانه را هدف حمله قرار دهد.

حسن نصرالله رهبر گروه حزب الله لبنان در مصاحبه ای با تلويزيون الميادين در بيروت و با اشاره به اطلاعاتی که از مقامات ايرانی بدست آورده بود گفت ايران تصميم به عکس العملی بزرگ گرفته است. اين عکس العمل نه تنها متوجه اسرائيل خواهد بود بلکه پايگاه های آمريکا در تمامی منطقه خاورميانه نيز مورد هدف قرار خواهد داد. او افزود در صورت حمله اسرائيل به ايران، آمريکا پاسخگو خواهد بود. شبکه تلويزيونی الميادين در لبنان، ديدگاههای حکومت ايران را منتشر می کند.

با توجه به شدت گرفتن گفتگوها در رابطه با فعاليت های هسته ای ايران و احتمال پيشروی اين فعاليت ها با نيت دستيابی به سلاح های هسته ای، بسياری احتمال می دهند که اسرائيل پيش از انتخابات رياست جمهوری آمريکا در نوامبر به ايران حمله کند.

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل روز يکشنبه از قدرت های غربی خواست تا خط قرمز مشخصی برای ايران تعيين کنند که ايران را متقاعد کند نمی تواند به سوی سلاح هسته ای حرکت کند.

اسرائيل که گفته می شود تنها کشور خاورميانه مجهز به سلاح هسته ای است، برنامه هسته ای ايران را تهديدی برای قدرتش و حتی حضورش در منطقه می داند. اين در حالی است که تهران بارها گفته است که فعاليت های هسته ای اش تنها با مقاصد صلح دوستانه پيش می رود.

با اين حال کابينه نتانياهو بر سر حمله به ايران اختلاف نظر دارند. بسياری از مقامات اسرائيل نشانه هايی از کنار گذاشتن استراتژی حمله بدست داده اند. در اين صورت نتانياهو تهديد به حمله را به شرط همکاری آمريکا در آينده، به صورت موقت کنار خواهد گذاشت.

حزب الله همچنين به عواقب اقتصادی و انسانی حمله اسرائيل به ايران اشاره کرد و آن را دليل اختلاف نظر ميان مقامات اسرائيل دانست. شش سال پيش و در نتيجه جنگ چريکی حزب الله با اسرائيل که ۳۴ روز به طول انجاميد، ١٢٠٠ لبنانی و ۱۶٠ اسرائيلی کشته شدند.

اما نصرالله گفت جنگ با ايران از اين مرگبارتر خواهد بود و افزود در صورت حمله اسرائيل، حزب الله خرابی گسترده ای را به بار خواهد آورد. با اين حال نصرالله تأکيد کرد که آنها دسترسی به سلاح های شيميايی ندارند و در صورت دسترسی نيز به هيچ وجه از آن استفاده نخواهند کرد.
XS
SM
MD
LG