لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

ناسا یک بار دیگر به ماه می رود


تصویر موشک و سفینه کاوشگر اتمسفر و گرد و غبار ماه
تصویر موشک و سفینه کاوشگر اتمسفر و گرد و غبار ماه

دانشمندان ناسا میخواهند از طریق مطالعه اتمسفر ماه اطلاعات بیشتر و دقیق تری در مورد منظومه شمسی بدست آورند.

سازمان هوائی و فضانوردی آمریکا (ناسا) جمعه گذشته از ایالت ویرجینیا در ساحل شرقی آمریکا، کپسول بدون سرنشینی را به سوی ماه فرستاد، که مجهز به رباتهای کاوشگری است، که اتمسفر (جو) ماه و گرد غبار آن را مورد مطالعه قرار خواهد داد.

کپسول «کاوشگر اتمسفر و گرد و غبار ماه» (موسوم به «لادی») به اندازه یک اتومبیل کوچک است، که ضمن حرکت صد روزه خود به دور ماه، اطلاعات مهمی از اتمسفر و غبار اطراف ماه جمع آوری کند.

دانشمندان ناسا می خواهند آگاهی بیشتری از اتمسفر نازک ماه به دست آورند. آنها معتقدند که اتمسفر ماه مشابه با اتمسفرهای کرات منظومه شمسی است، و از آن طریق می توانند اطلاعات مهمی در مورد منظومه شمسی به دست آورند. لادی همچنین می تواند به دانشمندان ناسا کمک کند تا ویژگیهای دیگر سیاره های کوچک و کرات دیگر، از جمله عطارد را، بهتر درک کنند.

در گذشته اکثر ماموریتهای پیشین ناسا به ماه از پایگاه این سازمان واقع در ایالت فلوریدا انجام شده است. ولی این بار موشک حامل سفینه لادی به ماه از ایالت ویرجینیا پرتاب شد، که از منطقه وسیعی در شرق آمریکا، که در آن بیش ۵۰ میلیون جمعیت نفر زندگی می کنند، قابل رؤیت بود.

کپسول لادی قادر به بازگشت از جو ماه به زمین نیست، و ناسا در نظر دارد تا این سفینه در پایان مأموریتش به طور کنترل شده بر سطح ماه سقوط کند.
XS
SM
MD
LG