لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

انتقاد فضانوردان از برنامه فضایی آمریکا


یوجین سرنن، و هریسون شمیت، دو فضانورد بازنشسته سازمان هوا و فضای آمریکا، ناسا، که در سال ۱۹۷۲ طی ماموریت آپولو- ۱۷ قدم بر ماه گذاشتند، در چهلمین سالگرد این ماموریت در شیکاگو گفتند گمان می کردند که ماموریتشان راهی جدید به سوی مسافرت در فضا خواهد گشود نه این که جزئی از تاریخ شود.

آنان در واقع آخرین آمریکایی هایی بودند که مدار زمین را ترک کردند و بر روی ماه قدم زدند.

یوجین سرنن یکی از دوازده انسانی است که به ماه سفر کرده و در حال حاضر آخرین نفر از آنهاست: «بسیار ناامید کننده است که پس از ۴۰ سال من هنوز رکورد دار عنوان آخرین انسانی هستم که بر ماه قدم گذاشته.»

یوجین سرنن و همسفرش هریسون شمیت در ماموریت سفر به ماه در سال ۱۹۷۲ پیش بینی نمی کردند که چهل سال بعد سفرشان را به عنوان پایان یک دوران به یاد بیاورند.
شمیت می گوید: « این که چهل سال بگذرد، یا حتی ۵۰ یا ۶۰ سال قبل از این که یک بار دیگر آمریکایی ها به ماه بروند، اصلا قابل تصور نبود.»

سرنن در ادامه گفت: «نیم قرن پیش ما ۲۵۰ هزار مایل را طی کردیم و راه آینده را باز کردیم اما آینده ای که از آن حرف می زنیم هنوز محقق نشده است.»

طرح سفر دوباره به ماه که جرج دبلیو-بوش آن را پیشنهاد کرده بود، از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری فعلی آمریکا از اولویت خارج شده است.

با وجود کمبود بودجه و بحران اقتصادی، مسئولان آمریکا چندان مشتاق هزینه کردن و سرمایه گذاری بر روی اکتشافات فضایی نیستند. سرنن معتقد است این تنها بخش کوچکی از بودجه کلی کشور آمریکا را به خود اختصاص می دهد: «ما برای این کار تنها نیم پنی از هر دلار مالیاتی را اختصاص می دهیم.»

اکنون با بازنشسته شدن شاتل فضایی، سازمان آمریکایی اسپیس-ايكس در حال کار بر روی ماشینی است که بتواند افراد را به مدار زمین ببرد. این کپسول مسافری تا چند سال دیگر آماده خواهد شد.

اما این رضایت فضانوردان کار کشته ماموریت آپولو را برآورده نمی کند. آنان می گویند ناسا باید بازگشت به ماه را در اولویت برنامه ریزی های خود قرار دهد.

XS
SM
MD
LG