لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

کیوریاسیتی پرتره خود را از مريخ مخابره کرد


تازه ترين تصوير ارسالی مريخ نورد «کيورياسيتی» پرتره ای از خود اين کاوشگر شش چرخ است که به اتوموبيل لندرور شباهت دارد. «کيورياسيتی» روز چهارشنبه نخستين تصاوير ٣۶٠ درجه ای کامل پانوراميک از آن سياره را نيز ارسال کرده است.

«کيورياسيتی» يا کنجکاوی، کاوِشگر مريخ، که به انداره يک اتوموبيل است پس از سفری ۸ ماهه و طی مسافتی حدود ۲۴۰ میلیون کیلومتر، بامداد روز دوشنبه با موفقيت بر سطح مريخ فرود آمد. ناسا- سازمان ملی هوافضای آمريکا می گويد کاوشگر، نخستين عکسها را از سطح سياره مريخ به زمين مخابره کرده است.

ناسا اولين تصاوير ارسالی از اين کاوشگر مريخ را لحظاتی پس از فرود دريافت کرد. فرود کيورياسيتی، به علت جو نازک مريخ، خطرات بسياری داشت، اما با استفاده از چتر و راکت های پرتابی و بازوهای فضايی سرعت آن از حدود ۲۲ هزار کيلومتر در ساعت آنقدر کاهش يافت که توانست با موفقيت بر سطح مريخ بنشيند. دانشمندان ناسا فرود کيورياسيتی را يکی از دشوارترين عمليات فرود فضايی خواندند.

مدير علوم فضايی ناسا ساخت کيورياسيتی را يک دستاورد برای آمريکا توصيف کرد. کيورياسيتی محصول ۲ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلاری مرکز مطالعات مريخ در ناسا است. دانشمندان ناسا اميدوارند کيورياسيتی که ۱۷ دوربين دارد تصاوير رنگی و اطلاعات لازم را از وجود احتمالی حيات در سياره سرخ به زمين ارسال کند. دستگاههای های نصب شده در کيورياسيتی در دو سال آينده خاک مريخ، هوا و سطح تشعشع آن را بررسی خواهند کرد.

نخستين تصاوير ارسالی کيورياسيتی از مريخ عکس های سياه و سفيد از خاک مريخ، کوهی در غروب آفتاب و عبور سفينه از آتمسفر سياره مريخ بود که روز دوشنبه مخابره شدند. کيورياسيتی نخستين تصوير رنگی خود را روز سه شنبه به زمين فرستاد. عکس های رنگی سه بعدی و پانوراميک قرار است بعداً ارسال شوند.

فرود این ربات بر سطح مريخ آنقدر مخاطره آمیز بود که ناسا زمان فرود را ۷ دقیقه وحشت توصیف کرده بود.

این ربات یک تُنی برای کشف میکروب ها و یا هر نمونه دیگری از حیات، سطح مریخ را می پیماید و اطلاعات و تصاویر گرفته شده را به زمین ارسال می کند. مت هورلی هدایت کننده اصلی کیورياسیتی از زمین، فرود این ربات را بسیار دشوار خوانده و گفت: ما یک وسیله تقریباً یک تنی ، ۹۰۰ کیلوگرمی، را صدها میلیون کیلومتر دورتر از زمین بر سطح مریخ قرار داديم که واقعاً کاری دشوار بود.

ارسال فرمان های کنترل کیورياسیتی از زمین ۱۴ دقیقه طول می کشد. در این مدت ۱۴ دقیقه پرواز کیورياسیتی با سیستم خودکار انجام می شد. سرنوشت ماموریت های ناسا در مریخ به اطلاعاتی بستگی دارد که این مریخ نورد به زمین ارسال کند.
XS
SM
MD
LG