لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

نابودی ۹۰۰ هکتار از جنگل‌های گلستان در آتش‌، طی دو ماه


آتش‌سوزی‌های دوماه گذشته موجب نابودی ۹۰۰ هکتار از جنگل‌های پارک ملی گلستان ایران شده است.

از آغاز فصل تابستان تاکنون ۷ رشته آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان رخ داده است. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت که بر اثر آخرین رشته از آتش‌سوزی‌های پارک ملی گلستان که ۲۷ مرداد رخ داد، ۱۰۰ هکتار از جنگل در آتش سوخت.

به گفته اسماعیل مهاجر، اگر چه در این آتش‌سوزی هم برای مهار آتش درخواست اعزام بالگرد شد اما همانند گذشته بالگردی به منطقه نرفت تا ماموران منابع طبیعی و بسیج استان گلستان دست به کار خاموش کردن آتش بشوند.

مهار آتش سوزی دو هفته پیش جنگل‌های گلستان، به دلیل وقوع آتش سوزی در ارتفاعات این پارک ملی و نرسیدن بالگرد برای خاموش کردن آتش، بیش از ۳ روز طول کشید. پارک‌های ملی ایران، پایگاههای اضطراری برای خاموش کردن آتش ندارند و برای هر بار کمک گیری از بالگردها در عملیات خاموش کردن آتش، باید با نیروهای نظامی یا ستادهای حوادث غیرمترقبه هماهنگی صورت بگیرد. این روند زمان‌بر است و ممکن است تا پایان عملیات خاموش کردن آتش، هیچ بالگردی به منطقه فرستاده نشود.

بنا به اعلام مسئولان حفاظت محیط زیست استان گلستان، عامل اصلی بروز این آتش‌سوزی‌ها در جنگل گلستان، انسان بوده است. به گفته اسماعیل مهاجر، آخرین آتش‌سوزی در محلی اتفاق افتاد که نزدیک محل استراحت مسافران بود.

این مقام محلی گفت: «همزمان با آغاز آتش سوزی درخواست بالگرد دادیم اما مانند آتش سوزی هفته گذشته بالگردی به محل اعزام نشد و نیروها با دست و ابزاری که در اختیار داشتند آتش را خاموش کردند، در واقع اعزام بالگرد به محل شبیه به افسانه است.»

پارک ملی گلستان ایران در حالی 7 بار در دو ماه گذشته دچار آتش سوزی شده است که 27 سال پیش به عنوان یکی ذخیرگاه زیست کره در جهان شناخته شد. این پارک که قدیمی‌ترین پارک ملی ایران است، 450 گونه جانوری و هزار و 362 گونه گیاهی را در خود جای داده است.

علاوه بر پارک ملی گلستان، دیگر مناطق جنگلی ایران نیز شاهد آتش‌سوزی بوده‌اند. جنگل‌های بلوط مریوان، روز گذشته دچار آتش سوزی شد و خبرگزاری‌ها تصاویری از آن را منتشر کردند که در آن مردم محلی با بیل یا دست خالی مشغول خاموش کردن آتش هستند.

XS
SM
MD
LG