لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

ششمین آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان، طی دو ماه


پارک ملی گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ایران بارها دچار آتش سوزی شده است
پارک ملی گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ایران بارها دچار آتش سوزی شده است

آتش، در منطقه‌ای به وسعت ۲۰۰ هکتار از پارک ملی گلستان گسترده شده است و ماموران سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل کوهستانی بودن منطقه، امکان دسترسی و مهار آتش را ندارند.

به گفته اسماعیل مهاجر، مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان گلستان، آتش از بعد از ظهر روز یکشنبه شعله‌ور شد و با تاریک شدن هوا، مناطق بیشتری را فرا گرفت. این آتش سوزی به گفته او احتمالا بوسیله شکارچیان غیرمجاز رخ داده است.

الهه موسوی، مشاور مدیرکل محیط زیست استان گلستان نیز با اعلام اینکه وسعت آتش از ۵۰ هکتار به ۲۰۰ هکتار رسیده است، گفت که گرم بودن هوا و خشکی درختان آتش را با شدت و سرعت زیادی پیش می‌برد.

یک روز پس از آغاز آتش سوزی و گسترش آتش به منطقه ۲۰۰ هکتاری، خبرگزاری ایرنا از رسیدن یک فروند هلی‌کوپتر برای پشتیبانی عملیات خاموش کردن آتش خبرداد.

به گفته اسماعیل مهاجر، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان آتش‌سوزی پارک ملی گلستان، در منطقه کوهستانی دیوارکجی رخ داده است و دسترسی به منطقه با خودرو امکان‌پذیر نیست.

این ششمین آتش سوزی طی دو ماه گذشته در پارک ملی گلستان است. پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان، قدیمی‌ترین پارک ملی ایران محسوب می‌شود که ۳۰۰ گونه جانوری را در خود جای داده است.

گرمای هوا و خشکسالی در کنار نبود تجهیزات هوایی برای خاموش کردن آتش، از جمله دلایل توسعه آتش سوزی در مناطق طبیعی ایران است.

XS
SM
MD
LG