لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

انرژی خورشیدی در آمریکا طرفدار پيدا می‌کند


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، پس از ديدار از تاسيسات پنل خورشیدی، در شهر بولدر (ايالت نوادا) درباره انرژی خورشيدی صحبت می کند — فروردين ۱۳۹۱
باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، پس از ديدار از تاسيسات پنل خورشیدی، در شهر بولدر (ايالت نوادا) درباره انرژی خورشيدی صحبت می کند — فروردين ۱۳۹۱

صفحات خورشيدی که بام ساختمان‌های دانشگاه آمريکن را می‌پوشاند، فعلا بخش کوچکی از برق مورد نياز دانشگاه را توليد می کند

دو دانشگاه در واشنگتن دی سی، پایتخت ایالات متحده آمریکا، قصد دارند بزودی نيمی از برق مورد نياز خود را از مزارع انرژی خورشيدی، و ۴۰۰ کيلومتر دورتر از این شهر، تامين کنند. انتظار اين دو دانشگاه آن است که با اجرای اين پروژه طی دو دهه آينده ميليون‌ها دلار صرفه جويی نموده و توجه دانشجويان حساس به مسايل محيط زيست را جلب کنند.

کارشناسان می‌گویند این پروژه نشان می‌دهد که چگونه این منبع انرژی، که زمانی لوکس و بيگانه می‌نمود، اکنون در حال تبدیل شدن به روال عادی زندگی شده است.

صفحات خورشيدی که بام ساختمان‌های دانشگاه آمريکن را می‌پوشاند، فعلا بخش کوچکی از برق مورد نياز دانشگاه را توليد خواهد کرد.

مزارع انرژی خورشیدی

دانشگاه آمريکن، دانشگاه جرج واشنگتن، و بيمارستان وابسته به دانشگاه جرج واشنگتن، گام بزرگی در جهت بستن قرارداد با شرکت «دوک انرژی رينیوئبل»، که شعبه‌ای از يک شرکت بزرگ توليد انرژی است، برداشته‌اند.

این شرکت سه مزرعه جدید انرژی خورشیدی در ايالت کارولینای شمالی خواهد ساخت، و انرژی توليدی اين مزارع را در اختيار شبکه برق خواهد گذارد.

دانشگاه‌های نامبرده در شهر واشنگتن، برق مورد نياز خود را از شبکه گرفته و هزينه آن را تا ۲۰ سال آينده با نرخی ثابت به شرکت دوک پرداخت خواهند کرد.

رئیس امور مالی دانشگاه آمريکن، آقای دوگ کودراوتس، در اين رابطه گفت، قرارداد انرژی خورشيدی سبز به مرور زمان بهتر و بهتر به نظر خواهد رسید.

وی گفت «در طول ۲۰ سال آینده، ما مطمئن هستیم که [بهای] انرژی قهوه‌ای تنها در یک جهت [فقط بالا] خواهد رفت و هزينه زيادی صرفه‌جویی خواهيم کرد.»

کریس اوبراین، مدیر پایداری دانشگاه آمریکن، در اين رابطه گفت، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، بجای «انرژی قهوه‌ای» - نفت سنتی، زغال سنگ، یا برقی که از سوخت‌های فسيلی بدست می‌آيد – تاثير فعالیت های دانشگاهی بر محیط زیست را کاهش خواهد داد.

«این تصميم در جهت تامين عدالت اجتماعی هم هست، زيرا برخی از بدترین تاثيرات تغییرات آب و هوایی را فقرا متحمل می‌شوند. بنابراین، تا آنجايی که بتوانیم منابع انرژی خود را به انرژی تجديد پذير و سبز تغيير دهيم، تاثیری که فعاليت‌هايمان بر مردم فقير می گذارد کمتر خواهد بود.»

منبع انرژی در حال رشد

تعداد فزاینده‌ای از تاسيسات خورشیدی در سراسر جهان وجود دارد. بزودی واحدهای جدید شرکت «دوک انرژی رينوئبل» ۲۵۰ هزار صفحه خورشيدی خواهند داشت، که در مجموع ۱۲۳ ميليون کيلووات‌ساعت برق در سال توليد خواهند کرد. دور شدن از سوخت‌های فسيلی همان اندازه به نفع محيط زيست خواهد بود که حذف ۱۲ هزار و ۵۰۰ اتومبيل از جاده‌ها در بردارد.

ران راش رئیس انجمن صنایع انرژی خورشیدی می‌گويد «این مدل اقتصادی جديد و نوآورانه‌ای برای انرژی خورشيدی است. نشان می‌دهد که شما می‌توانید، صرف نظر از اين که فضای پشت بام داشته باشيد يا خير، از انرژی خورشیدی استفاده کنيد. من فکر می‌کنم که این آینده انرژی خورشیدی است، و ما امروز شاهد آن هستيم.»

اقای راش گفت صنعت انرژی خورشیدی به سرعت در حال رشد است، اما در عين حال اذعان کرد که فقط بخش کوچکی از برق مورد نیاز برای گرداندن بزرگترین اقتصاد جهان را فراهم می کند. او گفت، کاهش قیمت تجهیزات و نوآوری در تامینات مالی در حال حاضر به اندازه پیشرفت‌های فنی به گسترش انرژی خورشیدی مدد می‌رساند.

در این میان، دانشجويان دانشگاه آمریکن از آب‌گرم‌کن خورشیدی که بر بام يکی از ساختمان‌های دانشگاه نصب شده استفاده می‌کنند که آب را از پيش برای تهيه قهوه گرم می‌کند و آن را چند طبقه پائين‌تر در اختيار مغازه‌ای می‌گذارد که قهوه را به مشتريان می‌فروشد.

XS
SM
MD
LG