لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

ناهید تقوی، زندانی دوتابعیتی در ایران، با پابند الکترونیکی به مرخصی فرستاده شد


ناهید تقوی
ناهید تقوی

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، اعلام کرد این زندانی دوتابعیتی ایرانی آلمانی صبح روز سه‌شنبه به مرخصی موقت اعزام شده است.

به گفته او، خانم تقوی در طول مرخصی مجبور به استفاده از پابند الکترونیکی خواهد بود و تردد او محدود به هزار متری آپارتمانش در تهران شده است. به گفته مریم کلارن، این اقدام به نوعی گویای «حبس خانگی» مادرش است.

ساعتی پس از اعلام خبر مرخصی ناهید تقوی، دختر او در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا به آخرین وضعیت مادر خود اشاره کرد. مریم کلارن ابراز امیدواری کرد مادرش در این مدت بتواند از خدمات پزشکی که به شدت به آن نیاز دارد، برخوردار شود.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، تابستان امسال در پیامی از زندان اوین اعلام کرده بود که مقامات قضایی جمهوری اسلامی ناهید تقوی زندانی دوتابعیتی ۶۸ ساله را «تا مرز از دست دادن سلامتی، آزار و محرومیت می‌دهند» و «چند روز است که درد امانش را بریده است.»

این مدافع حقوق بشر زندانی، روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد در پیامی که در صفحه اینستاگرام او منتشر شد تأکید کرد، «مسئولان قوه قضاییه، زندانی بیمار را تا نهایت مرز ممکن، تا مرز از دست دادن سلامتی، آزار و محرومیت می‌دهند» و این «دومین بار است که ناهید تقوی ۶۸ ساله را در چنین وضعیتی می‌بینم.»

نرگس محمدی نوشت ناهید تقوی «آن‌قدر درد می‌کشد که درد را به وضوح در چهره‌اش می‌توان دید. به سختی از تختش بیرون می‌آید، به بهداری می‌رود و آمپول مسکن قوی تزریق می‌کنند و به تختش برمی‌گردد.»

به گفته این مدافع حقوق بشر زندانی، ناهید تقوی «این درد را از ۲۲۰ روز سلول انفرادی‌اش دارد.»

ناهید تقوی، مهر ۱۳۹۹ بازداشت شد و ۲۲۰ روز در سلول انفرادی ۲ - الف سپاه پاسداران به سر برد. نرگس محمدی می‌گوید این زندانی دوتابعیتی ایرانی آلمانی، از «نور، هوا، و فضا برای تحرک» محروم بود و به غذای باکیفیت و مراقبت‌های پزشکی دسترسی نداشت.

به گفته این مدافع حقوق بشر که در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد، ناهید تقوی ۶۸ ساله که به بیماری دیسک کمر مبتلا است، بر اثر «فشارهای روانی و عصبی» و «فشار ممتد بازجویی» بیماری‌اش «حادتر شده» و به «دیسک گردن، کنتل ناپذیری دیابت و فشار خون» نیز مبتلا شده است.

بنا بر این گزارش، ناهید تقوی «تا بهمن ۱۴۰۰ از دسترسی به پزشک متخصص» نیز محروم بوده و توان حرکتی «انگشتان دستش» کاهش یافته است. با وجود «تزریق کورتون» در تیر ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲، او «دوباره درگیر خشک شدن انگشتان دست و درد شدید گردن، کمر و دستان» است.

نرگس محمدی تأکید کرده بود که بنا بر دستور پزشکی قانونی، ناهید تقوی پس از این تزریق‌ها «نباید در محیط پراضطراب و استرس باشد»، اما «هر دو بار» به طور مستقیم «از روی تخت بیمارستان یک راست به روی تخت زندان منتقل» شده است.

به گفته ناظران، جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به‌ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفته است: «جمهوری اسلامی، سابقه طولانی در حبس ناعادلانه اتباع خارجی برای استفاده به عنوان اهرم سیاسی دارد. مقامات ایرانی، همچنان به شیوه‌های ظالمانه نقض حقوق بشر، از جمله بازداشت خودسرانه زندانیان سیاسی در مقیاس بزرگ، محاکمه‌های ساختگی، اعترافات اجباری و اعدام‌های عجولانه ادامه می‌دهند.»

XS
SM
MD
LG