لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

وزیر خارجه اسرائیل در مسکو: برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی یک «معضل جهانی» است


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل. آرشیو
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل. آرشیو

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در مسکو هشدار داد که پیشروی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تنها مشکل کشور او نیست و یک معضل جهانی است.

بنابر گزارش ها، برنامه هسته‌ای ایران در کانون دیدار روز پنجشنبه ۱۸ شهریور وزیر خارجه اسرائیل با سرگئی لاوروف، همتای روس او، در مسکو بود.

در کنفرانس خبری مشترک پس از این دیدار، لاپید با اشاره به رابطه جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان گفت کشورش در مقابل ایجاد پایگاه های تروریستی توسط ایران در مرز شمالی اسرائیل ساکت نخواهد ماند.

از نظر تل آویو، نفوذ جمهوری اسلامی بر حزب الله لبنان و حضورش در مرزهای شرقی اسرائیل در سوریه یک خط قرمز است و اسرائیل بارها به تأسیسات و کاروان‌های ایرانی حامل سلاح از سوریه برای حزب الله لبنان حمله کرده است.

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، مسکو از این حملات ناراضی است. در مسکو، لاپید گفت کشورش می‌‌داند که روسیه منافع کلیدی در منطقه دارد و به همین علت سازوکاری میان دو کشور وجود دارد که از تداخل نظامی در عملیات یکدیگر جلوگیری می‌کند.

سفر لاپید به مسکو به منظور هماهنگی برای دیدار ماه اکتبر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، انجام شدهاست.

این دیدار با حضور راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مسکو و دیدارهای او با مقامات روس در خصوص احیای مذاکرات هسته‌ای همزمان شده است.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که مسکو و واشنگتن قصد دارند تعاملات در قالب مذاکرات وین با مشارکت تمامی طرف‌های برجام، از جمله ایران، را ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG