لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

اسیر ایزدی داعش سفیر حسن نیت سازمان ملل شد


دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد، نادیا مراد دختر کرد ایزدی را که سال گذشته موفق به فرار از دست گروه داعش شد، به عنوان سفیر حسن نیت و کرامت بازماندگان از مساله قاچاق انسان معرفی کرد.

این نخستین بار است که چنین عنوانی از سوی این نهاد وابسته به سازمان ملل به یک فرد اهدا می‌شود.

نادیا مراد به نماد مقاومت و امید به ادامه حیات بدل شده است. آنچه بر سر او و دیگر ایزدیان آمد یکسان بود، اما نادیا شانس فرار از اسارت را داشت, آنهم اسارت از دست داعشیان.

دوستان، همکلاسی ها و اقوام او، و همه کسانی که در روستای کوجو در نزدیکی شنگال بودند، یا به صورت دسته جمعی اعدام شدند و یا برای کنیزی و "جهاد النکاح" هدیه شدند به امیران داعش.

روز سوم اوت ۲۰۱۴ بود که داعش با حمله به مناطق وسیعی از اقلیم کردستان عراق، نخست کردهای ایزدی را هدف گرفت.

داعش در مرحله نخست ۴۱۳ نفر از اهالی روستای کوجو را به جوخه اعدام سپرد. عده کمی موفق به فرار شدند، اما آنان که زنده ماندند، سرنوشت شومی داشتند.

نادیا مراد آن روز به دست داعش افتاد و قبل از این که به جای دیگری منتقل شود، اعدام همه اعضای خانواده را به چشمان خود دید. وی پس از سه ماه اسارت در دست نیروهای داعش، موفق به فرار شد.

خانم مراد پس از آزادی، همه تلاش خود را به کار بست تا همه آنچه را که بر سر کردهای ایزدی و دیگر قربانیان داعش آمده بود را به گوش جهانیان برساند.

تلاش ها و فعالیت های او آنقدر به چشم آمد تا جایی که سال گذشته به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شد.

نادیای ۲۱ ساله با بسیاری از مقامات بلندپایه کشورهای عربی دیدار کرد تا به آنها بگوید برای برخورد با پیکارجویان داعش مسئولانه‌تر عمل کنند.

نادیا مراد وعده داده برای آزادی همه زنانی که به عنوان ابزار در اسارت داعش هستند، از تلاش باز نخواهد ماند.

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، همه آنچه به چشم دیده بود را بازگو کرد و از دست اندرکاران سیاست در دنیا خواست برای رهایی آنهایی که گرفتار داعش شده‌اند، تلاش کنند.

اما امروز نادیا مراد از سوی نهاد مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل به عنوان سفیر حسن نیت معرفی می شود؛ عنوانی که به نشان احترام به کرامت همه قربانیان قاچاق انسان، به وی اهدا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG