لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

چرا شیمون پرز جایزه نوبل صلح گرفت


توافق صلح خاورمیانه: شیمون پرز توافق صلح خاورمیانه را امضا می کند. بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا، یاسر عرفات رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین، اسحق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل حاضرند. سپتامبر ۱۹۹۲
توافق صلح خاورمیانه: شیمون پرز توافق صلح خاورمیانه را امضا می کند. بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا، یاسر عرفات رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین، اسحق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل حاضرند. سپتامبر ۱۹۹۲

شیمون پرز یکی از چهره های شاخص سیاسی اسرائیل و برنده نوبل صلح در سن ۹۳ سالگی درگذشت. او دو هفته قبل از مرگ دچار سکته شده بود.

پرز در عرصه سیاست اسرائیل از نام‌های سرشناس است. او دو بار نخست وزیر و سپس نهمین رئیس جمهوری این کشور بود.

او در حیات ۶۰ سالیه سیاسی خود به عنوان یکی از معماران رشته توافق صلح در پیمان اسلو برای ایجاد صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها بود. همین فعالیت ها بود که او و اسحق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل، و یاسر عرفات رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین را در سال ۱۹۹۴ به طور مشترک برنده جایزه نوبل صلح کرد.

کمیته نوبل آن زمان گفت که جایزه صلح خود را به پاس تلاش این سه نفر برای ایجاد صلح در خاور میانه به آنان اهدا می کند. پرز آخرین باقیمانده این گروه سه نفره بود.

اسحق رابین پنجمین نخست وزیر اسرائیل در سال ۱۹۹۵ در سوء قصد به دست یک اسرائیلی مذهبی افراطی که با قرارداد صلح با فلسطینیان مخالف بود، جان باخت. او از جوانی به یک نیروی کماندوی نظامی اسرائیل پیوست و تا جایی پیش رفت که در جنگ استقلال اسرائیل به سمت فرماندهی رسید و سپس در دهه پنجاه میلادی در تاسیس نیروی دفاع اسرائیل نقش ایفا کرد و سپس رئیس ستاد ارتش شد و جنگ شش روزه ۱۹۶۷ را تحت نظر داشت.

او از سال ۱۹۶۸ تا ۷۳ سفیر اسرائیل در آمریکا بود و در سال ۷۴ نخست وزیر کشورش شد. رابین در سال ۷۷ به دنبال یک رسوایی مالی مجبور به استعفا شد. او در دهه ۸۰ میلادی وزیر دفاع اسرائیل بود و در سال ۹۲ یک بار دیگر نخست وزیر شد. یاسر عرفات ۹ سال پس از او جان باخت.

توافق های صلح در واشنگتن و مصر و برای تشکیل کشور فلسطینی به امضا رسید و از آنجا که پایتخت نروژ میزبان برگزاری مذاکرات مخفیانه هشت ماهه میان طرفین بود، به پیمان اسلو معروف شده است.

به دنبال سقوط روند صلح در سال ۲۰۱۴ امروز چشم انداز صلح و راه حل دو کشوری برای اختلافات اسرائیل و فلسطینی ها بعید به نظر می رسد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، بیل و هیلاری کلینتون، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و پرنس چارلز ولیعهد انگلیس قرار است در مراسم خاکسپاری شیمون پرز در اورشلیم شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG