لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

کشف گور دسته جمعی در میانمار همزمان با بحران انسانی در اردوگاه پناهجویان مسلمان


در حالیکه گزارشها از شرایط بحرانی اردوگاه آوارگان روهینگیایی گریخته از میانمار دارد، نیروهای امنیتی میانمار روز دوشنبه سوم مهر از کشف یک گور دسته جمعی در ایالت راخین خبر داده که حاوی پیکر نزدیک به ۳۰ شهروند هندو است.

مقام‌های میانمار شبه نظامیان مسلمان را مسئول کشتار غیرنظامیان هندو دانسته‌اند اما آراکان، ارتش نجات روهینگیا اتهام کشتار هندوها را رد کرده و می‌گوید هرگز غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.

همزمان، گزارشهای دیگری حاکی است که ظرفیت اردوگاه‌های پناهندگان در بنگلادش که مسلمانان فراری روهینگیایی را در خود اسکان داده‌اند به تدریج پر می‌شود و پناهجویان در شرایط سختی با کمبود جا و فضا روبرو هستند.

تصاویری که توسط پهبادها از این مناطق برداشته شده بحران انسانی را دراین اردوگاه‌های موقت نشان می‌دهد که در سراسر مرزهای جنوب بنگلادش در زمین‌های زراعتی گسترش یافته و حدود ۴۳۰ هزار اقلیت روهینگیایی را در خود جا داده است .

با این‌حال، پناهندگانی که به بنگلادش وارد می‌شوند می‌گویند تعداد بیشتری در صدد فرار هستند.

یکی از آنها گفت: « ارتش میانمار برای وحشت آفرینی برای مردم، تیرهای هوایی شلیک می‌کردند و ساعتها به تیراندازی ادامه دادند. ما از لای سیم‌های خاردار و بعد از رودخانه و جنگل گذشتیم و از مرز رد شدیم.»

پناهجویان دیگر از خشونت و تجاوزو کشتن مردم خبر می‌دهند و می‌گویند تا زمانی که امنیت و عدالت آنها از طرف مقامات بین المللی فراهم نشود به راخین بازنمی‌گردند.

یک زن روهینگیایی نیز گفت که سربازان میانمار به او تجاوز کردند و دو فرزندش را کشتند. او گفت که دو فرزند دیگرش هم پیش از اینکه به همراه او موفق به فرار شوند، گم شدند.

حمله ارتش نجات روهینگیا یکماه پیش به مواضع نیروهای دولتی در راخین به عملیات سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در آن ایالت دامن زد و به مرگ صدها نفر و فرار ده‌ها هزار تن از ساکنان مسلمان روهینگیا به بنگلادش در جستجوی مکانی امن منجر شد.

آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار هفته گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی از پایان درگیری‌ها در ایالت راخین خبر داد اما یک تحلیلگر امور آسیای جنوب شرقی در دانشگاه ایلینویز آمریکا که اخیرا از اردوگاه پناهجویان روهینگیا در بنگلادش دیدن کرده است به صدای آمریکا گفت ادامه فرار مسلمانان روهینگیا از میانمار به این معناست که خشونت‌ها در ایالت راخین همچنان بر قوت خود باقیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG