لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری دو خبرنگار رویترز در میانمار شد


وزیر خارجه آمریکا گفت دولت ایالات متحده از میانمار درخواست کرده است دو خبرنگار رویترز که اخیرأ در آن کشور بازداشت شده اند را فورا آزاد کند.

وزارت اطلاعات میانمار روز چهارشنبه اعلام کرد بر اساس قانون سال ۱۹۲۳، علیه دو خبرنگار رویترز به نام‌های «وا لون» و «کیاو سوئه او» و همچنین دو مامور پلیس، اعلام جرم شده است.

هرچند مقام‌های میانمار نگفته‌اند آیا این افراد تفهیم اتهام شده‌اند یا خیر و روند دادرسی چگونه است، اما طبق قانون مذکور، آنها می‌توانند با حداکثر ۱۴ سال زندان روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون به خبرنگاران در حاشیه سفر به شهر نیویورک گفت، ما از طریق سفارت مان در میانمار از بازداشت این خبرنگاران ابراز نگرانی کرده ایم.

وی همچنین گفت که آمریکا خواستار آزادی فوری این دو خبرنگار، یا انتشار اخباری درباره وضعیت آنها و اطلاع رسانی درباره ناپدید شدن آنها شده است.

سفارت ایالات متحده در میانمار نیز پیشتر در روز جمعه در بیانیه‌ای از این که هیچ اطلاع‌رسانی توسط دولت میانمار درباره وضعیت این دو خبرنگار نشده است، ابراز نگرانی کرد.

سفارت آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این مساله، گفت «از این که به خانواده‌های آنها و افراد دیگر اجازه ملاقات داده نشده و حتی محل نگهداری آنها اعلام نشده، نگران هستیم.»

خبرنگاران رویترز، که در حال پوشش اخبار سرکوب اخیر مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین بوده‌اند، از عصر سه شنبه و پس از قرار شام با مسئولان پلیس در یانگون ناپدید شدند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز گذشته این بازداشت ها را نشانه محدود شدن آزادی مطبوعات در میانمار دانست و گفت جامعه بین الملل باید هر آنچه می‌تواند برای آزادی آنها انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG