لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

مانع جدید دولت انگلیس برای خرید شبکه «اسکای» توسط «فاکس» و مرداک


روپرت مرداک و پسرانش، جیمز و لکلن، در مراسم عروسی مرداک ۸۶ ساله با «جری هال»، اسفند ۱۳۹۴ در لندن

دولت انگلستان با ارجاع طرح خرید شبکه «اسکای» به اداره بررسی رقابت در کسب‌و‌کار، جلوی تلاش «روپرت مرداک» و پسرانش برای خریدن سهام «اسکای»، که نگین درخشان رسانه‌های اروپا به شمار می‌رود، مانع دیگری ایجاد کرد.

«کرن بردلی»، وزیر فرهنگ بریتانیا پنج‌شنبه در اجلاس عمومی مجلس عوام این کشور اظهار داشت که قصد دارد بررسی ادغام شبکه‌های «اسکای»‌ در «فاکس قرن بیست و یکم» را به «اداره رقابت و بازارها» ارجاع دهد.

این بررسی چندماه به طول می‌انجامد و در نتیجه، شرکت «فاکس قرن بیست و یکم» مجبور می‌شود به سهام‌داران «اسکای» غرامت تاخیر بپردازد.

«فاکس» که ۳۹ درصد از سهام «اسکای» را در اختیار دارد، موافقت دولت ایرلند و کمیسیون اروپا برای خرید باقی سهام «اسکای» به مبلغ ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار را جلب کرده است.

خانم بردلی با اشاره به یک گزارش «افکام»، مرجع کنترل رسانه‌ها در بریتانیا، گفت لزوم حفظ کثرت در مالکیت رسانه‌ها، ارجاع آن به اداره رقابت و بازارها را ضروری ساخته.

«افکام» در گزارش خود، اتهام آزار جنسی کارمندان زن در «فاکس نیوز» آمریکا را «نگران کننده و جدی» توصیف کرد، که بر احراز شایستگی «فاکس» برای گرفتن جواز پخش تلویزیونی در بریتانیا، تاثیر منفی خواهد داشت.

بررسی اداره رقابت و بازارها چندین ماه به طول خواهد انجامید و ضربه‌ای برای فاکس است، به خصوص بعد از آنکه موافقت کمیسیون اروپا و دولت ایرلند را برای بدست گرفتن کامل اسکای، جلب کرده بود.

«اسکای» بزرگترین توزیع‌کننده کانال‌های تلویزیونی آبونه‌ای در اروپا است و بازار رسانه‌های دیداری در بریتانیا، آلمان ایرلند، اتریش و ایتالیا را در اختیار دارد.

«اسکای نیوز»، کانال‌ خبری ۲۴ ساعته، یکی از شبکه‌های خبری مجموعه «اسکای» است که با «بی بی سی» و «سی ان ان» و شبکه‌های خبری کشورهای دیگر اروپائی رقابت می‌کند.

وزیر فرهنگ بریتانیا گفت با توجه به یافته‌های «افکام»، ادغام شبکه «اسکای» در شرکت «فاکس»، نفوذ خانواده ترامپ در تعیین خط مشی اخبار و تاثیرگذاری بر روند سیاسی را افزایش می‌دهد، هر چند که در این گزارش، نسبت به ادامه رعایت ضوابط روزنامه‌نگاری در شبکه «اسکای» بعد از ادغام آن در «فاکس»، تردیدی ابراز نشده.

وی گفت مشکلات«فاکس نیوز» در آمریکا، بر تعهد «اسکای» به پوشش عادلانه اخبار در بریتانیا، تاثیر نخواهد داشت.

جیمز مرداک
جیمز مرداک

حزب کارگر بریتانیا با فروش «اسکای» به «فاکس» مخالف است. در سال ۲۰۱۱، افتضاح دستکاری در پیامگیرهای تلفنی توسط سردبیران روزنامه «اخبار جهان»، مانع بزرگی برای تلاش خانواده «مرداک» برای بدست گرفتن کنترل «اسکای» پدید آورد و به تعطیل کامل این روزنامه که توسط شرکت «نیوز» زیر نظر «جیمز مرداک» اداره می‌شد، منجر گردید.

در سال ۲۰۱۳، شرکت بین‌المللی «نیوز»، مجلات و روزنامه‌های خود را از رسانه‌های دیگر، جدا کرد و شبکه‌های تلویزیونی و استودیوی فیلمسازی فاکس قرن بیستم، و شبکه خبری «فاکس نیوز» امریکا و سهام خود در «اسکای» بریتانیا را در شرکت «فاکس قرن بیست و یکم»‌ گرد آورد.

افتضاح آزار جنسی چند تن از مجریان زن در «فاکس نیوز»، به تغییر کامل در مدیریت پربیننده‌ترین شبکه خبری تلویزیون کابلی در آمریکا منجر شد.

در حال حاضر، خود «روپرت مرداک» ۸۶ ساله، مدیریت آن را برعهده گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG