لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

احتمال مرگ ده ها مهاجر با واژگون شدن یک قایق در آب های یونان


مقامات یونانی گفتند با واژگون شدن یک قایق حامل مهاجران، دست کم ۲۸ نفر در آب های یونان در روز یکشنبه غرق شدند.

چندین نفر دیگر در نزدیکی جزیره فارماکنیسی در جنوب شرق دریای اژه نجات یافتند. احتمال می رود ده ها نفر در این حادثه جان باخته باشند.

با ادامه بحران ها در خاورمیانه اروپا با بدترین موج مهاجرت از زمان جنگ جهانی دوم روبرو است.

سازمان بین المللی مهاجرت اعلاک کرد نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در سال جاری میلادی در حالی که سعی می کردند از طریق دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند، غرق شدند.

در همین حال پلیس اتریش روز یکشنبه اعلام کرد که ۴۲ نفر از افرادی که گمان می رود پناهجو باشند را از قسمت یخچال یک کامیون در بزرگراهی نزدیک مرز آلمان نجات داده است.

پلیس گفت دو عراقی که متهم به قاچاق این افراد هستند، بازداشت شدند.

پس از آنکه ماه گذشته میلادی اجساد ۷۱ نفر از پناهجویان پشت یک کامیون در بزرگراهی در شرق اتریش پیدا شد، مقامات در حالت آماده باش بسر می برند و توجه ویژه ای به موارد مشکوک دارند.

از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۴۳۰ هزار نفر از جمله آوارگان سوری و عراقی با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا رسانده اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که کشورش تنها در سال جاری برای پذیرش حدود ۸۰۰ هزار پناهجو اعلام آمادگی کرده، گفته است افرادی که از کشورهای امن خود را به اروپا می رسانند، باید به کشورهای خود برگردند.

موج مورد مهاجران به مونیخ

پلیس آلمان می گوید حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ پناهجو روز شنبه وارد شهر مونیخ در جنوب آلمان شدند و مقامات آلمانی نگران آن هستند که بسیاری از این افراد شب ها را در فضای باز سپری کنند چرا که جای دیگری برای رفتن ندارند.

مقامات روز یکشنبه گفتند که جریان ورود پناهجویان به مونیخ متوقف نشده است. مونیخ نقطه اصلی ورود به آلمان از شرق است.

تظاهرات در حمایت از پناهجویان

​ روز شنبه شهرهای بزرگ اروپا شاهد راه پیمایی هایی در ارتباط با مسئله رو به وخامت پناهجویان بود.

ده ها هزار نفر در مرکز لندن علیه موضع دولت بریتانیا در قبال پناهجویان تظاهرات کردند. فعالان حقوق بشر، سیاستمداران و هنرمندان همبستگی خود را با پناهجویانی که مخصوصا از خاورمیانه راهی اروپا شده اند، اعلام کردند.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته بود: "مرزها را باز کنید" و "پناهجویان وارد شوند، محافظه کاران خارج شوند" که اشاره آنها به حزب دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا است که هفته گذشته با پذیرش ۲۰ هزار پناهجو طی مدت ۵ سال موافقت کرد.

این رقم بسیار کمتر از تعدادی مهاجرانی است است که معترضان از دولت خواسته اند آنها را بپذیرد.

سربازان مجارستانی و پناهجویانی که از مرز صربستان عبور می کنند - ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵
سربازان مجارستانی و پناهجویانی که از مرز صربستان عبور می کنند - ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵

سال جاری میلادی ۵۰۰ هزار مهاجر و پناهجو از کشورهای اتحادیه اروپا خواستار پناهندگی و اقامت شده اند. در کپنهاگ پایتخت دانمارک نیز حدود ۳۰ هزار نفر تظاهرات کردند و پلاکاردهایی داشتند که روی آنها نوشته بود "پناهجویان خوش آمده اند" و "اروپا نزدیکترین همسایه به سوریه است."

در استکهلم نیز حدود هزار نفر از سیاست سخاوتمندانه تر دولت در پذیرش پناهجویان حمایت کردند.

مخالفان مهاجران

اما در ورشو، حدود ۵ هزار نفر علیه پناهجویان تظاهرات کردند. دولت لهستان با سیاست اتحادیه اروپا برای پذیرش تعداد معینی از پناهجویان مخالفت کرده است. بسیاری از راه پیمایان شعارهای ضد اسلامی سر دادند در حالی که تعداد بسیار کوچکتری، حدود ۱۰۰۰ نفر، در حمایت از پذیرش پناهجویان در لهستان تظاهرات کردند.

اختلاف مجارستان با اتریش و آلمان

در همین حال طرح مجارستان برای نصب حصار بزرگ در مرز و مستقر کردن ارتش و زندانی کردن پناهجویان باعث انتقاد شدید ورنر فیمن، صدراعظم اتریش شده است که این رفتار مجارستان را با دوران "نازی ها" مقایسه کرده است. او گفته است که "پر کردن قطارها با پناهجویان به امید اینکه آنها دور و دورتر بروند، خاطرات دوران سیاه قاره ما را به یاد می آورد."

اظهارات صدراعظم اتریش در هفته نامه آلمانی اشپیگل در روز شنبه منتشر شد. با این حال، وزیر امورخارجه مجارستان در واکنش گفت که اظهارات صدراعظم اتریش به گفته او، "برای یک سیاستمدار قرن بیست و یکمی ناشایست است."

مجارستان همچنین در اعتراض به سخنان صدراعظم اتریش، سفیر این کشور در بوداپست را احضار کرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از اعضای اتحادیه اروپا خواسته است که مسوولیت پذیرش پناهجویان را با هم تقسیم کنند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که به شدت مخالف پذیرش پناهجویان است گفته است که این حقیقت که پناهندگان مکان های امن در کشورهای همسایه سوریه را ترک کرده اند و راهی اروپا شده اند به این معنا است که آنها به خاطر مسئله اقتصادی و یک زندگی بهتر به اروپا آمده اند و مشکل آنها تامین امنیت نیست.

اما صدراعظم اتریش گفت اظهارات نخست وزیر مجارستان "غیرمسوولانه" است و گفت اتریش، آلمان و سوئد می پذیرند که پناهجویان، آوارگان جنگی هستند و از حق پناهندگی آنها استقبال می کنند.

در همین حال آمریکا اعلام کرده است ۱۰ هزار پناهجوی دیگر را خواهد پذیرفت. سازمان ملل متحد از این تصمیم واشنگتن استقبال کرد. آمریکا تاکنون ۱۵۰۰ نفر پناهنده از خاورمیانه را در سال جاری پذیرفته است.

روز شنبه صدها آمريکايی همراه با سوری های مقيم آمريکا به نشانه همبستگی با مهاجران و آوارگان کشورهای جنگزده و فقير خاورميانه و آفريقا، از آمريکا خواستند نقش بزرگتری بر عهده بگيرد و بخش بيشتری از اين پناهجويان را بپذيرد.

بسیاری از پناهندگان خاورمیانه خواستار ورود به آلمان، ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا هستند.

XS
SM
MD
LG