لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

اختلاف نظرها درباره پذیرش پناهجویان در اروپا بالا گرفت


دشوارتر شدن شرایط پناهجویان در اروپا همزمان با رسیدن فصل سرما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

همزمان با سرد شدن هوا در اروپا و وخامت اوضاع آوارگان، نخست وزیر مجارستان اروپا را به کمک به همسایگان سوریه برای مهار جریان حرکت مهاجران به اتحادیه اروپا فراخوانده است.

ویکتور اوربان روز جمعه ۲۰ شهریور، در گفت و گو با روزنامه آلمانی بیلد از خودداری از قبول مهاجران بیشتر به اتحادیه اروپا از طریق مجارستان دفاع کرد و گفت که آوارگان سوری مکانی امن برای ماندن در اردوگاه های اطراف سوریه دارند.

او افزود کسانی که به اروپا می آیند در حقیقت در جستجوی امنیت نیستند بلکه فقط زندگی بهتری می خواهند.

مجارستان به دلیل سختگیری در ورود پناهجویان از طریق این کشور مورد انتقاد واقع شده است اما نخست وزیر این کشور در مقابل پیشنهاد کرد که هر کشوری در اتحادیه اروپا باید با صرفه جوئی در هزینه های دیگر یک درصد بر سهم خود به بودجه اتحادیه اروپا بیافزاید و یک مجموعه کمک ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری را به ترکیه، لبنان و اردن، همسایگان سوریه ، ارائه دهند.

این در حالیست که ورنر فیمان، صدراعظم اتریش در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی اشپیگل، نظر دیگری ابراز داشت و گفت اوربان وقتی می گوید تمام کسانی که از سوریه می گریزند آوارگان اقتصادی هستند غیر مسئولانه عمل می کند. او گفت اتریش، آلمان و سوئد - کشورهایی که بیشتر از همه از موج آوارگان استقبال کرده اند -مهاجران را آوارگان جنگی می شناسند و از حق آنها برای دریافت پناهندگی دفاع می کنند.

روز جمعه ۲۰ شهریور، در جلسه ای در پراگ، وزیران امور خارجه مجارستان، جمهوری چک، لهستان و اسلواکی درخواست های همتایان خود از آلمان و لوکرامبورگ را برای قبول سهمیه های اجباری ، که سازمان ملل متحد تائید کرده است، رد کردند.

این برنامه اجازه می دهد ۱۶۰ مهاجر میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند.

در این بین، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دادن اجازه ورود به ده ها هزار مهاجر را تصمیم درست دانست و انتقاد یک متحد محافظه کار خود را رد کرد.

هفته نامه اشپیگل به نقل از هورست سی هوفر، رهبر اتحادیه سوسیال مسیحی ، نوشت تصمیم قبول مهاجران « اشتباهی است که مدت ها گریبانگیر ما خواهد بود. »

یک مقام آلمان می گوید بامداد شنبه ۳۶۰۰ مهاجر وارد مونیخ شدند ، و انتظار می رود شمار آنها تا پایان روز به ۱۰ هزار نفر یا بیشتر بالغ شود.

دانمارک روز جمعه اعلام کرد هیچیک از ۱۶۰ هزار پناهجو را نخواهد پذیرفت و سهم خود را گرفته است. هفته پیش بیش از ۳ هزار مهاجر وارد دانمارک شدند، هرچند اکثریت آنها گفته اند قصد دارند به سوئد بروند.

بریتانیا نیز حاضر به قبول سهمیه نشده است و می گوید ۲۰ هزار آواره سوری را ظرف پنج سال خواهد پذیرفت.

آمریکا از آغاز جنگ داخلی در سوریه حدود ۱۵۰۰ آواره را پذیرفته است. سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت اوباما تصویب کرده است آوارگان بیشتری از آغاز اکتبر قبول شوند.

این تحولات در حالیست که با رسیدن فصل سرما، پناهجویانی که از هزاران کیلومتر را از افغانستان، سوریه و عراق تا اروپا طی کرده اند، سختی بیشتری را تحمل می کنند.

کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد در این باره گفت که با توجه به اينکه هوا رو به سرما می رود، بويژه شب ها بايد به سرعت در تدارک تأمين سرپناه و وسايل گرم کننده برای خانواده ها باشد.
ورود پناهجویان از خاورمیانه و از مسیر یونان، مقدونیه، صربستان و مجارستان به قلب اروپا طی هفته های اخیر شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG