لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

درخواست فرزندان موسوی و کروبی از مردم


درخواست فرزندان موسوی و کروبی از مردم
درخواست فرزندان موسوی و کروبی از مردم

فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه ای خطاب به مردم ایران، با اشاره به حبس «غیرقانونی و غیرانسانی» این دو چهره سرشناس مخالف دولت، از مردم خواسته اند «صدای حق خواهی آنها» باشند.

نامه فرزندان موسوی و کروبی همزمان با درخواست راهپیمایی شورای هماهنگی راه سبز امید است که از مردم ایران خواسته است برای تغییر وضع موجود، ۲۵ بهمن به خیابان ها بیایند.

سایت های کلمه و سحام نیوز نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامه مشترک فرزندان آنها را منتشر کرده اند که در آن از «همه هموطنان مظلوم و رنج دیده و فداکار و از همه انسان های حق طلب و آزادی خواه و عدالت جو در جای جای جهان» خواسته شده «پژواک صدای حق خواهی» آنها بوده و صدای شان را به گوش جهانیان برسانند که «زندانیان مظلوم و مقاوم ما و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی را در سراسر ایران آزاد کنید».

فرزندان کروبی و موسوی – رهنورد، بار دیگر با اشاره به «روند غیر قانونی و غیر انسانی حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی» به نپذیرفتن مسولیت این بازداشت خانگی اشاره کرده اند:«تا کنون هیچ شخص مسئولی حتی همین اقدام غیر قانونی راهم بنا بر جایگاه حقوقی خود نپذیرفته است.»

فرزندان موسوی و کروبی یادآوری کرده اند:«آنان از حاکمان بر جان و مال و ناموس مردم خواسته اند از راه ضد ملی و ضد دینی و ضد انسانی که در سرکوب هر منتقد و مخالف خود در پیش گرفته اند و کشور را درلبه پرتگاه جنگ و ویرانی قرار داده اند به راه منطق وقانون و مصلحت مردم و میهن برگردند.»

یکسالگی بازداشت خانگی

هفته آینده، بازداشت خانگی رهبران مخالف دولت ، یکساله می شود. سال گذشته میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در بیانیه ای از مردم خواستند برای اعلام پشتیبانی از جنبش های آزادی خواهی مردم خاورمیانه به خیابان بیایند.

روز ۲۵ بهمن، معترضان به خیابان آمدند اما نیروهای امنیتی و انتظامی آنها را سرکوب کردند. بعد از آن بازداشت خانگی رهبران مخالف دولت آغاز شد.

در یکسال گذشته جز مواردی محدود، آنها امکان ملاقات و تماس با خارج از بازداشت خانگی را نداشتند.

مقام های قضایی جمهوری اسلامی تاکنون دلایل این بازداشت خانگی را بیان نکرده اند. بنابر قوانین جمهوری اسلامی، بازداشت ایجاد محدودیت برای افراد بدون حکم قضایی ممنوع است.

در جمهوری اسلامی بازداشت خانگی یا حصر سابقه داشته است. در دوران آیت الله خمینی، آیت الله شریعتمداری مدتها در حصر خانگی بود و مشهورترین حصر در زمان رهبری آیت الله خامنه ای، حصر پنج ساله آیت الله منتظری بود.

تلاش برای تغییر سرنوشت

نامه امروز فرزندان موسوی، رهنورد و کروبی با بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید همزمان شده است. این شورا که به میرحسین موسوی نزدیک است در بیانیه خود از مردم ایران خواسته برای پایان حصر و تغییر وضعیت موجود کشور، روز سه شنبه ۲۵ بهمن به خیابان بیایند.

هنوز مقام های حکومت ایران واکنشی به این درخواست نشان نداده اند.

براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، راهپیمایی بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است اما در دو سال و نیم گذشته، مسوولان جمهوری اسلامی اجازه راهپیمایی به معترضان را نداده اند.

XS
SM
MD
LG