لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

تناقض مسوولان قضایی ایران درباره حصر موسوی و کروبی


تناقض مسوولان قضایی ایران درباره حصر موسوی و کروبی
تناقض مسوولان قضایی ایران درباره حصر موسوی و کروبی

محمد جواد لاریجانی ، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، که به آمریکا سفر کرده است، می گوید حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی «بدون دستور قضایی و محاکمه» نیست.این درحالیست که پیش از این سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفته بود حصر مخالفان دولت نیاز به روند قضایی ندارد.

از ۲۵ بهمن سال گذشته که میرحسین موسوی و مهدی کروبی فراخوان تجمعی را صادر کردند ، آنها در حصر خانگی اند. همسران شان هم در حصر بوده اما بتازگی ماموران امنیتی اجازه خروج فاطمه کروبی را داده اند.

با اینکه تاکنون هیچ مقام قضایی مسولیت زندان خانگی رهبران مخالف دولت را نپذیرفته اما اینک ، محمد جواد لاریجانی ، دبیر ستادحقوق بشر قوه قضائیه ایران که برای شرکت در نشست حقوق بشر سازمان ملل متحد، در نیویورک بسر می برد ، می گوید «هیچکس در ایران، بدون دستور قضایی و محاکمه در حصر خانگی نیست.»

آقای لاریجانی، اشاره نکرده که چه زمانی و چگونه این دو رهبر مخالف دولت محاکمه شده اند.

پیش از آغاز زندان خانگی موسوی و کروبی، چندبار مقامات قضایی از جمله صادق لاریجانی ، رییس قوه قضاییه آنها را به محاکمه تهدید کرده بودند که مهدی کروبی از چنین محاکمه ای استقبال کرده بود اما هرگز چنین محاکمه ای برگزار نشد.

یکبار هم بعد از درخواست راهپیمایی ۲۵ سال گذشته از سوی موسوی و کروبی، برخی نمایندگان مجلس خواستار برخورد با آنها شدند.

حصر خانگی موسوی و کروبی از بهمن سال گذشته آغاز شد و در این مدت، تنها یکبار سخنگوی قوه قضاییه گفت که به صلاح موسوی و کروبی است که در حصر باشند. غلامحسین محسنی اژه ای البته گفت که برای این حصر ، اجرای آیین دادرسی لازم نیست.

ادعایی که حالا محمد جواد لاریجانی خلاف آن را می گوید و تاکید دارد موسوی و کروبی با حکم قضایی در حصر اند. دلیل این تناقض چیست؟

یزدان پناه می گوید مقامات ایران آنقدر گرفتار مسایل خارجی هستند که ترجیح می دهند مسایل داخلی را مسکوت بگذارند
یزدان پناه می گوید مقامات ایران آنقدر گرفتار مسایل خارجی هستند که ترجیح می دهند مسایل داخلی را مسکوت بگذارند

محمدرضا یزدان پناه ، روزنامه نگار مقیم پاریس می گوید:«این اظهارات آقای لاریجانی بار دیگر تناقض ها را نشان می دهد. همین چندی پیش محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده بود آقایان موسوی در حصر خانگی اند و آیین دادرسی نیاز نیست در مورد آنها رعایت بشود. گویا ، دروغگو فراموشکار است.»

با این حال، این روزنامه نگار به دلیل اظهارات اینچنینی محمدجواد لاریجانی را تلاش جمهوری اسلامی برای کاهش تنش با جامعه بین الملل می داند و می گوید:« در حال حاضر ایران با جامعه جهانی در چالش است. مسایلی چون بحث پرونده هسته ای ایران ، افشای توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا و پرونده نقض حقوق بشر در سازمان ملل. در این شرایط ، جمهوری اسلامی ایران اصلا مایل نیست نقض حقوق بشر در داخل کشور هم به معضلی بزرگ در عرصه بین الملل برای ایران تبدیل بشود. »

محمد جواد لاریجانی در بخشی از اظهارات دیروز خود گفته است موسوی و کروبی مجرم اند چون از مردم خواسته اند که به خیابان بیایند، بانک ها را تخریب کنند و خشونت کنند.

این ادعا در حالی بیان شده که میرحسین موسوی و کروبی بارها در بیانیه و پیام های شان بر پرهیز از خشونت و ادامه اعتراضات مسالمت آمیز تاکید داشته اند.

XS
SM
MD
LG