لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

تظاهرات زاهدان | مولوی عبدالحمید: حق ملت ایران است که عزت و حرمت داشته باشد


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان - جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان - جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱

روز جمعه بار دیگر مردم در زاهدان تظاهرات کردند. در نماز جمعه این شهر، مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی مشهور به مولوی عبدالحمید گفت که حق ملت ایران است که عزت و حرمت داشته باشد.

مولوی عبدالحمید روز جمعه ۲۱ بهمن در آستانه سالگرد انقلاب سال ۵۷ گفت هر چه از انقلاب سال ۵۷ گذشت، وضع بدتر شد و تنگناها برای مردم بیشتر شد. او افزود: من بارها هشدار دادم که حلقه را تنگ نکنید و بگذارید همه در قدرت باشند و از همه استفاده کنند اما گوش نکردند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین به تبعیض علیه اهل سنت اشاره کرد و گفت مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند ما هم شهروند درجه یک هستیم اما نه تنها شهروند درجه دو نیستیم بلکه بعضا شهروند درجه سه به حساب می‌آییم. هیچ استاندار و وزیر از اهل سنت در حکومت نیست در حالیکه برخی استان‌ها و شهرها، اکثریت مردم از اهل سنت هستند.

او افزود: من خیلی روی مسایل قومی و مذهبی تاکید ندارم. عمده تاکید من بر مسائل ملی و کل کشور است. همه ایرانیان با هم برابر هستند. من قبلا گفتم، الان هم می‌گویم همه مردم از هر قوم و از هر دین، برابر هستند و باید حق و حقوق برابری داشته باشند.

امام جمعه زاهدان افزود: حق ملت ایران است که عزت و حرمت داشته باشد. آنها حق‌شان این نیست با وجود این گنج و نعمت خدادادی گرسنه باشند. وی گفت که ملت ایران از بهبودی وضعیتش ناامید شده و این اعتراضات به همین خاطر است. چون ملت به این نتیجه رسید که مشکلش حل نمی‌شود.

مولوی عبدالحمید با انتقاد از سرکوب مردم معترض توسط نظامیان، بدون اسم بردن از نهاد خاصی گفت جای نظامیان دفاع از مرزها و کشور است و اداره کشور باید توسط متخصصان و مدیران انجام شود، نه اینکه مردان جنگی در کشور مدیریت کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به برخی آزادی‌ها در روزهای اخیر گفت: از این آزادی ها استقبال می کنیم اما همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند. اینها بخشی از ملت ایران هستند. ملت ایران دچار مشکل است و بحران پیش رو را احساس کرده است. اکثریت مردم ایران خواسته‌هایی دارند و به این خواسته‌ها توجه کنید. فشار و بازداشت و سرکوب مردم جواب نمی‌دهد.

 مولوی عبدالحمید: هرچه از انقلاب ۵۷ گذشت، تنگنا و مشکلات مردم بیشتر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00
مولوی عبدالحمید: مسائل ملی دغدغه ما است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

XS
SM
MD
LG