لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۶

انتقاد مولوی عبدالحمید از «جو امنیتی» در زاهدان: جوانان معترض را شکنجه و اعدام نکنید


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان. آرشیو
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان. آرشیو

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، روز جمعه ۳۰ دی گفت حکومت باید جوانان معترض را قانع و خواسته‌های آنها را برآورده کند، نه اینکه آنان را روانه زندان کند.

او گفت اگر حرف جوانان صحیح است آن را قبول کنید و اگر اشتباه است آنها را قانع کنید. امام جمعه زاهدان افزود: نباید جوانان را شکنجه و اعدام کرد و باید به آنان ترحم کرد.

مولوی عبدالحمید افزود: عاملان و آمران کشتار معترضان در زاهدان باید مجازات شوند.

او از اینکه ماموران جمهوری اسلامی شهر زاهدان را امنیتی کرده‌اند انتقاد کرد و آن را باعث عقب‌ماندگی استان سیستان و بلوچستان دانست.

یک روز پیشتر، بر اساس خبرهای منتشر شده نهادهای امنيتی جمهوری اسلامی اقدام به ایجاد ایست بازرسی و موانع مختلف در اطراف مسجد مکی برای مقابله با جمعه‌های اعتراضی زاهدان کردند.

مولوی عبدالحمید از قانون اساسی جمهوری اسلامی هم انتقاد کرد و گفت: «در همه جای دنیا بعد از بیست یا سی سال قوانین را به روز می کنند. قانون اساسی ما چهل و چهار سال است که متاسفانه تغییر نکرده است. مسئولان باید شرایط جدید را در نظر بگیرند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت هشتاد ساله‌ها و نود ساله‌ها نمی‌توانند برای جوانان امروزی تصمیم بگیرند.

بعد از پایان نماز جمعه و به رغم فضای امنیتی در شهر زاهدان، معترضان بار دیگر به خیابان آمدند و علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.

جمعه‌های اعتراضی در زاهدان؛ معترضان به رغم «فضای امنیتی» به خیابان آمدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

مولوی عبدالحمید، در ادامه مواضع انتقادی خود، ۲۸ دی‌ماه در توئیتی از ناکارآمدی جمهوری اسلامی در تامین انرژی گرمایشی مورد نیاز شهروندان ایران انتقاد کرده بود. او علت این ناکارآمدی را «بی‌توجهی به نخبگان جامعه و گزینش مدیران ناکارآمد» عنوان کرده است.

با تداوم جمعه‌های اعتراضی پرونده‌سازی و حمله به مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی وارد فاز تازه‌ای شده است و هفته گذشته روزنامه ایران در مطلبی او را به «ایجاد آشوب» متهم کرد و مسجد مکی را «مرکز شرارت و آشوب» دانست.

دفترامام جمعه اهل سنت زاهدان نیز با انتشار بیانیه‌ای ادعای روزنامه ایران درباره تحریک معترضان را واهی دانست. دفتر مولوی عبدالحمید تاکید کرد که دست‌اندرکاران روزنامه ایران فراموش کرده‌اند که در جمعه خونین زاهدان، نزدیک به صد نفر با شلیک مستقیم ماموران کشته شدند.

پیش‌تر نیز «محمدجواد لاریجانی»، رییس سابق ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه، ۱۶دی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران، «مولوی عبدالحمید»، روحانی سرشناس و امام جمعه مسجد مکی در زاهدان را، به‌خاطر حمایت از معترضان و خطبه‌های انتقادی‌اش در مسجد مکی، به شدت مورد حمله قرار داد. ⁠

او مولوی عبدالحمید را «فاقد حیثیت علمی» خواند که «پروژه دشمنان را پیش می‌برد.» او همچنین مسجد مکی، از بزرگترین مساجد جهان اسلام و مهم‌ترین بنای مذهبی اهل سنت در ایران را، «مصداق مسجد ضرار» نامید.

⁠یک فعال سیاسی اصولگرا نیز مولوی عبدالحمید را تهدید کرده و گفته بود اگر امام جمعه زاهدان «لجاجت» را ادامه دهد «پشیمان می‌شود» چراکه جمهوری اسلامی با «مظلومیت در حال مماشات است.»

به گفته محسن کوهکن مقصر صداوسیماست که مولوی عبدالحمید را «بزرگ کرد» و کاندیداهای ریاست جمهوری هم که در سفر به زاهدان فقط «با او دیدار کردند، مقصر هستند و حالا باید جبران کنند.»

جمعه‌های اعتراضی راهپیمایی نمازگزاران پس از نماز جمعه است که از کشتار مردم در جمعه خونین زاهدان آغاز شد.

XS
SM
MD
LG