لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

در آستانه جمعه‌ای دیگر، جمهوری اسلامی مسجد مکی زاهدان را محاصره کرد


مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت در زاهدان.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت در زاهدان.

بر اساس خبرهای منتشر شده نهادهای امنيتی جمهوری اسلامی اقدام به ایجاد ایست بازرسی و موانع مختلف در اطراف مسجد مکی برای مقابله با جمعه‌های اعتراضی زاهدان کردند.

وب‌سایت «کمپین فعالین بلوچ» گزارش داد که ماموران با ایجاد ایست بازرسی به‌ صورت «حلقه‌وار» مسجد و مصلای مکی زاهدان را «محاصره» کرده‌اند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه مواضع انتقادی خود، روز گذشته ۲۸ دی‌ماه در توئیتی از ناکارآمدی جمهوری اسلامی در تامین انرژی گرمایشی مورد نیاز شهروندان ایران انتقاد کرده بود. او علت این ناکارآمدی را «بی‌توجهی به نخبگان جامعه و گزینش مدیران ناکارآمد» عنوان کرده است.

با تداوم جمعه‌های اعتراضی پرونده‌سازی و حمله به مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی وارد فاز تازه‌ای شده است و هفته گذشته روزنامه ایران در مطلبی او را به «ایجاد آشوب» متهم کرد و مسجد مکی را «مرکز شرارت و آشوب» دانست.

دفترامام جمعه اهل سنت زاهدان نیز با انتشار بیانیه‌ای ادعای روزنامه ایران درباره تحریک معترضان را واهی دانست. دفتر مولوی عبدالحمید تاکید کرد که دست‌اندرکاران روزنامه ایران فراموش کرده‌اند که در جمعه خونین زاهدان، نزدیک به صد نفر با شلیک مستقیم ماموران کشته شدند.

پیش‌تر نیز «محمدجواد لاریجانی»، رییس سابق ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه، ۱۶دی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران، «مولوی عبدالحمید»، روحانی سرشناس و امام جمعه مسجد مکی در زاهدان را، به‌خاطر حمایت از معترضان و خطبه‌های انتقادی‌اش در مسجد مکی، به شدت مورد حمله قرار داد. ⁠

او مولوی عبدالحمید را «فاقد حیثیت علمی» خواند که «پروژه دشمنان را پیش می‌برد.» او همچنین مسجد مکی، از بزرگترین مساجد جهان اسلام و مهم‌ترین بنای مذهبی اهل سنت در ایران را، «مصداق مسجد ضرار» نامید.

⁠یک فعال سیاسی اصولگرا نیز مولوی عبدالحمید را تهدید کرده و گفته بود اگر امام جمعه زاهدان «لجاجت» را ادامه دهد «پشیمان می‌شود» چراکه جمهوری اسلامی با «مظلومیت در حال مماشات است.»

به گفته محسن کوهکن مقصر صداوسیماست که مولوی عبدالحمید را «بزرگ کرد» و کاندیداهای ریاست جمهوری هم که در سفر به زاهدان فقط «با او دیدار کردند، مقصر هستند و حالا باید جبران کنند.»

جمعه‌های اعتراضی راهپیمایی نمازگزاران پس از نماز جمعه است که از کشتار مردم در جمعه خونین زاهدان آغاز شد.

XS
SM
MD
LG