لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

دبیر کل سازمان ملل: آزادسازی موصل باید «نمادی از آشتی ملی» در عراق باشد


آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت عملیات آزادسازی موصل از دست پیکارجویان داعش نباید به تنش های قومی در کشور دامن زند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از بیانیه ای منتشر شده از سوی دفتر دبیر کل سازمان ملل می گوید مسئله عملیات آزادسازی موصل و تنش های قومی در عراق، روز شنبه ۲۳ بهمن ماه و در ملاقات آقای گوترس با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مطرح شده است.

آنتونیو گوترس در سفر خود به ترکیه و در ملاقات با رجب طیب اردوغان گفت عملیات آزادسازی موصل که ماه هاست آغاز شده، باید به جای دامن زدن به تنش های قومی در کشور، «نمادی از آشتی ملی» باشد.

آزادسازی و تسخیر موصل، که دومین شهر بزرگ عراق محسوب می شود، کمر داعش و حکومت خلیفه ای آن در موصل را به صورتی مؤثر خواهد شکست. اما بسیاری نگرانند که این مبارزات منجر به تشدید تنش های قومی در کشور شود چراکه گروه های قومی مختلفی در عراق در انجام این عملیات شریک شده اند.

آنتونیو گوترس که هم اکنون به ترکیه سفر کرده، قرار است پس از آن به پنج کشور دیگر در خاورمیانه و همچنین آلمان نیز سفر کند.

این سری دیدارها، اولین دیدارهای رسمی دبیر کل سازمان ملل پس از آغاز کار او در سمت ریاست سازمان ملل از اول ژانویه سال جاری محسوب می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG