لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

نیروهای ویژه ارتش عراق به نزدیکی رود دجله در مرکز موصل رسیدند


نیروی ویژه ارتش عراق در ادامه مرحله جدید عملیات آزادسازی شهر موصل از دست گروه افراطی داعش، موفق شدند روز شنبه به سمت مرکز شهر پیشروی کرده و به سواحل رود دجله نزدیک شوند.

پیشروی‌های چند روز اخیر، از جمله رسیدن به چند صد متری رود دجله، به دنبال عملیات بی سابقه شبانه نیروهای ویژه ارتش و عقب راندن پیکارجویان داعش از مناطق شرق دجله رخ داده است.

نیروهای عراق روز جمعه در دور جدیدی از عملیات بازپس گیری این دومین شهر بزرگ عراق، برای نخستین بار از جبهه شمالی وارد شهر شدند که از سال ۲۰۱۴ به این سو در تصرف داعش بوده است.

عملیات روز گذشته بخشی از فاز جدید عملیات ارتش در موصل است که از هفته گذشته آغاز شد. عملیات گسترده آزادسازی موصل از روز ۲۶ مهر ماه آغاز شد، اما در چند هفته اخیر با کندی مواجه شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، بغداد روز شنبه اعلام کرد که با آنکارا بر سر عقب نشینی نیروهای نظامی ترکیه از مناطق نزدیک به شمال موصل به توافق رسیده است.

به نوشته رویترز، این توافق در راستای تلاش دو کشور برای بهبود روابط، که از سال گذشته و تصمیم ترکیه برای اعزام نیرو به داخل عراق رو به تیرگی گذاشت، حاصل شده است.

با این حال نخست وزیر ترکیه بدون آن که تایید کند آنکارا در این زمینه با بغداد به توافق رسیده است، گفت در این مورد گفت‌وگو شده و مسئله به زودی حل و فصل خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG