لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

رئیس یک قبیله عرب در عراق شبه نظامیان شیعه را به کشتار سنی ها متهم کرد


شبه نظامیان شیعه در حال مبارزه با داعش در عراق
شبه نظامیان شیعه در حال مبارزه با داعش در عراق

رئیس یک قبیله عرب در عراق نیروهای مسلح شیعه در حال مبارزه در غرب موصل را به کشتار غیرنظامیان متهم کرد. بنا به گزارش صدای آمریکا، به گفته رئیس این قبیله عرب، شبه نظامیان شیعه در روستاهای اطراف شهر «تل عفر» در نزدیکی موصل دست به کشتار غیرنظامیان زده اند.

هفته گذشته نیز، سازمان عفو بین الملل خبر از اسنادی داد که ثابت می کند شبه نظامیان شیعه دست به کشتار مسلمان های سنی در روستاهای جنوب موصل زده اند.

شیخ احمد دوار، رئیس قبیله عرب در استان نینوا که مرکز آن موصل است، شبه نظامیان گروه شیعه «حشد الشعبی» را متهم کرده است به کشت و کشتار در روستاهایی که از دست داعش آزاد شده اند. حشد الشعبی متشکل از نیروهای مختلفی است که بخش عمده آن را شیعیان تشکیل می دهند.

بنا به آخرین خبرها، گروه شبه نظامی «حشد الشعبی» حدود ۷۰ روستا در نواحی غربی موصل را از دست داعش گرفته است، اما به گفته شیخ دوار این روستاها پس از تسخیر توسط این گروه شاهد پرتاب توپ به مناطق مسکونی بوده است و می گوید این شبه نظامیان چند ده نفر را نیز اعدام کرده اند.

پیشتر نیز برخی نگران این بودند که در حاشیه عملیات آزادسازی موصل، درگیری های قومی در عراق شدت گیرند. اتهامات وارده از سوی شیخ دوار مبنی بر کشتار غیرنظامیان می تواند موجب شود تا گروه های حقوق بشری دیگر نیز خواستار تحقیقات بیشتر در اینباره از سوی مقامات عراقی شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG